Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendare functionar public

Sant functionar public suspendat din functie din motive personale pentru o perioada de sase luni, perioada care expira la data de09.09.2010. Din partea institutiei la care sant incadrat (suspendat) am primit, in urma cu cinci zile, decizia de incetare a raporturilor de serviciu cu date de 09.08.2010. Ce trebuie sa fac pentru ca eu cred ca sant victima unui abuz? In ce conditii pot inceta raporturile de serviciu pe perioada suspendarii?
legea nr.188/1999
" ART. 96
(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice. Ocuparea acestuia se face, pe o perioadă determinată, în condiţiile legii. Pe perioada suspendării, raporturile de serviciu ale funcţionarilor publici nu pot înceta şi nu pot fi modificate decât din iniţiativa sau cu acordul funcţionarului public în cauză."
atacati la instanta de contencios administrativ, decizia de incetare a raportului de serviciu. nu uitati de pangerea prealabila. :)