Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... perfectionarea functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

perfectionarea functionarului public

Sunt functionar public si doresc sa fac un master pe administratie publica internationala in Germania, pe banii mei, conf. art.50 si 51din Lg.188/1999. Masterul este de 2 ani.
Totodata doresc sa nu imi pierd locul de munca actual. Probabil raportul de serviciu va fi suspendat.
Intrebarea este daca imi pot relua activitatea in tara dupa doi ani si in ce temei legal?
Puteti solicita suspendarea raportului de serviciu pentru 2 ani dar nimeni nu va poate garanta mentinerea postului pana atunci...

Forma actuala este urmatoarea:
ART. 96
(1) Reluarea activităţii se dispune prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică.
(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice. Ocuparea acestuia se face, pe o perioadă determinată, în condiţiile legii. Pe perioada suspendării, raporturile de serviciu ale funcţionarilor publici nu pot înceta şi nu pot fi modificate decât din iniţiativa sau cu acordul funcţionarului public în cauză.

INSA, deja au inaintat o propunere prin care sa poata "scapa" si de cei suspendati:
„Art. 96. - (1) Pe perioada suspendării, raporturile de serviciu ale funcţionarilor publici nu pot înceta şi nu pot fi modificate decât din iniţiativa sau cu acordul funcţionarului public în cauză.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în situaţii temeinic justificate, determinate de reducerea unor atribuţii ale instituţiilor sau autorităţilor publice, funcţionarul public va fi eliberat din funcţia publică, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor art. 99.
Asa ca daca se adopta aceasta modificare, pot sa va desfiinteze oricand postul...