Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Nu sunt in tara si as dori sa stiu sigur daca acum este posibil in Romania divortul prin acord la starea civila.
NU, momentan nu este posibil acest tip de divort, singura varianta de desfacere a casatoriei fiind in instanta.

Varianta "la starea civila" este doar in proiectull noului Cod civil, care nu se stie cand va intra in vigoare.
nu
Nu.
Divortul prin acord se va putea face la noatar,
daca Codul civil nou va intra in vigoare.
Multumesc pentru promptitudine, dar imi pare rau ca in Romania un proiect de lege dureaza atit de mult.De ce oare?