avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Nu sunt in tara si as dori sa stiu sigur daca acum este posibil in Romania divortul prin acord la starea civila.
Cel mai recent răspuns: lilianagabriela , utilizator 21:45, 5 Septembrie 2010
NU, momentan nu este posibil acest tip de divort, singura varianta de desfacere a casatoriei fiind in instanta.

Varianta "la starea civila" este doar in proiectull noului Cod civil, care nu se stie cand va intra in vigoare.
nu
Nu.
Divortul prin acord se va putea face la noatar,
daca Codul civil nou va intra in vigoare.
Multumesc pentru promptitudine, dar imi pare rau ca in Romania un proiect de lege dureaza atit de mult.De ce oare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort de comun acord fara prezenta sotului ContSters200730 ContSters200730 Buna seara, sunt casatorita de un an si jumatate, sotul nu este cetatean roman, dar am facut casatoria aici in Romania. Nu avem copii, nici bunuri de impartit, ... (vezi toată discuția)
Cel mai simplu divort pikmagic pikmagic Buna ziua, In urma cu cateva luni m/am casatorit.Am facut o greseala pentru ca eu si sotul meu nu ne potrivim deloc si de cele mai multe ori ne aruncam ... (vezi toată discuția)
Divort!noul cod civil! simonabis2000 simonabis2000 Vreau sa divortez!Casatorie civila nov 2008!Mi-sa zis sa astept noul cod civil.Cica e mai usor. Ce sa fac? (vezi toată discuția)