Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... prezentare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

prezentare divort

Am primit citatia de divort ,eu nu sunt de acord cu divortul si vreau sa stiu daca trebuie sa ma prezint la prima infatisare.Nu doresc sa divortez pentru ca fetita mea are nevoie si de mama si de tata.Ce se intampla daca nu ma prezint la prima infatisare.
in prima faza se va amana, daca nu va prezentati nici la urmatoarele, se va judeca in lipsa.
avand in vedere ca exista un copil la mijloc, ar trebui sa va prezentati si sustine punctele de vedere
stiti si cat timp dureaza un asemenea proces? se acorda termen de impacare?
Parerea mea este sa va prezentati si sa va faceti apararea.Solicitati un termen pt angajare avocat, la primul termen de judecata, pt a trage de timp.Intre timp poate ii vine domnului mintea la cap!
thea12 a scris:

stiti si cat timp dureaza un asemenea proces? se acorda termen de impacare?

Nu se mai acorda termen de impacare, dar la primirea cererii de divort judecatorul este obligat sa intrebe reclamantul daca staruie in actiunea pe care a formulat-o (de divort).