Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: vecinii mei divorteaza in urma unor neintelegeri ivite in timp; problema este ca au deschis actiunea de divort, ea fiind aceea care a insistat sa divorteze; au un copil de 3 ani care au convenit ca va ramane la mama; sotul ar vrea sa stie care este procedura, cat dureaza divortul tinand cont ca pe 1 aprilie au prima infatisare; el ar vrea sa amane cat mai mult, sperand ca v-a reusi s-o convinga sa se razgandeasca. Exista vreun termen pe care judecatorul este obligat sa-l acorde pentru impacarea partilor?
multumesc frumos!
Instanta le va acorda celor doi un termen 2 de luni, dupa trecerea carora va trebui sa verifice daca ei mai staruie in problema divortului .Si oricum , va trebui efectuata si ancheta sociala pentru a se stabili care dintre parinti indeplineste conditiile asigurarii conditiilor optime de crestere si educare a minorului, oricum , va dura ceva timp, asa incat exista sansa ca reclamanta sa se razgandeasca.
ContSters47264, utilizator
La prima infatisare, sotul sa solicite un termen pentru a-si angaja aparator. Dupa aceea, chiar daca nu vine cu avocat, poate solicita un termen mai lung pentru reconciliere. Urmeaza farza cu ancheta sociala, urmeaza vacanta de vara, mai sunt si caile de atac, timp suficient ca vecinul s-o convinga pe vecina ca s-a schimbat...
Daca el considera ca ar mai fi o sansa de impacare, si vrea sa tergiverseze cat mai mult in speranta ca o va convinge, mai poate incerca unele ,,tertipuri", sa solicite un termen mai lung in vederea impacarii, sau un martor nu se prezinta la termenul pt. care a fost citat si se insista in audierea lui...
In principal pt copil si pentru a mentine familia unita, merita sa incerce. Avocatul va mai gasi modalitati legale.
Succes!
multumesc celor care s-au grabit sa-mi raspunda!