Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recuperare prejudiciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recuperare prejudiciu

Buna seara,

As dori sa stiu care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru a putea recupera autoutilitara care a fost furata de la societatea noastra.
In 2007 s-a furat de la societatea noastra din Germania,o autoutilitara,care nu avea casco ( politia germana a anuntat prin interpol ,furtul) iar in Mai 2010 a fost gasit de catre vamesii romani in frontiera Iasi .Vehiculul inmatriculat in Moldova intre timp.
Intrebare ?
-Cum putem intra in posesia autoutilitarei ?
-Este adevarat ca trebuie sa trimit cartea de identitate a vehiculului in original la Parchet ?
-Ce garantie am ca nu se pierde,printre dosare, aceasta carte de identitate a vehiculului ?
Va multumesc pentru sfat si ajutor .
cei care decid restituirea unui autoturism furat sunt procurorii dupa finalizarea cercetarilor.