Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj? De la ce data ma pot inscrie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj? De la ce data ma pot inscrie?

Buna ziua!
Societatea la care am lucrat 20 ani a intrat in conservare de la 01.02.2010.
Pana in 2009 nu am avut intrerupere sau suspendare nici o zi.
Contractul de munca a incetat cu Art.55(b) – articol care nu da somaj.
Nu s-a procedat la concediere colectiva.
Mi s-au acordat 12 salarii compensatorii (01.02.2010-01.02.2011).
Din salariille compensatorii mi se retin lunar contributiile catre stat.
Am incheiat in februarie contracte individuale cu cele 3 institutii. In august mi s-au dat banii inapoi pentru ca este plata dubla.
Mi s-a spus ca trebuie sa lucrez macar 1 luna si sa mi se inchida cartea de munca cu art. de somaj.
In 2009 am avut mai multe suspendari (somaj tehnic) pe motiv de criza economica:
18.05.2009-29.05.2009=11zile
10.08.2009-10.11.2009=3 luni pe OUG 28/2009(eu stiu ca reprezinta stagiu cotizare somaj)
13.11.2009-31.12.2009=1 luna si 18 zile
01.01.2010-02.02.2010=1 luna si 1 zi

Nelamurirea vine din faptul ca eu trebuie sa am 12 luni cotizate din ultimele 24 luni anterioare intocmirii cererii catre AJOFM.

Pe 10 August aveam stagiu de 1 an si 3 luni .

M-am angajat, acum, 01.09.2010 (C.I.M. determinat).

De la 1 Oct pana in februarie ma suprapun cu salariile compensatorii.

Depun dosarul la AJOFM in termen de 30 zile (cum zice legea) si fac cerere sa-mi amane plata indemnizatiei de somaj incepand cu 01.Febr.2011 ?

Astept cu cartea inchisa pe art.(65-1) data de 01.Febr.2011 si abia atunci depun dosarul pt. ajutor de somaj ( legea zice ca daca nu depun in 30 zile pot depune in maxim 12 luni )?

Trebuie sa las cartea in continuare la SRL pana la 01.Febr.2010?

Va rog sa ma indrumati si va multumesc .
dadys, utilizator
1. Depuneti dosarul la Somaj in termen de 30 de zile, vi se emite decizia de ctre AJOFM iar indemnizatia de somaj se suspenda pana se termina salariile compensatorii acordate conform legii.
2. Dupa terminarea salariilor compensatorii veti incepe sa primiti indemnizatia de somaj.
3. Carnetul de munca il depuneti la Somaj, sa va inscrie in el perioade de somaj.
Va multumesc pentru ajutor, domnule Tudor Valeriu.

Cu respect, Dascalescu Adina- Galati

dadys, utilizator