Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei de somaj

Solicit si eu o parere la urmatoarea problema:
La 01 Februarie 2009 am fost disponibilizat de la Romtelecom datorita retehnologizarii dupa 32 de ani de munca in acelasi compartiment.
Conform CCM am beneficiat de salarii compensatorii, si am fost trecut in somaj.
La venitul brut pe ultimile 12 luni cei de la AJOFM nu au luat in calcul si salariile compensatorii , si au calculat somajul doar la venitul brut realizat.
Intrebare: La calcularea ajutorului de somaj nu trebuia luate in calcul si salariile compensatorii; poate sa ma ajute cineva si sa-mi spuna unde gasesc legea privind calcularea ajutorului de somaj?
Va multumesc..
ptr platile compensatori nu sa oprit contrib ptr somj,deci nu se vor lua ca baza de calc