Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anulare CIM ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anulare CIM ?

sa va prezint situatia : o firma a discutat telefonic cu 2 persoane o viitoare angajare.Se intocmesc CIM,se transmite Revisal dar cei 2 nu se mai prezinta la locul de munca. Cum ce articol din Codul Muncii se poate face lichidarea? Se poate anula CIM prin neprezentarea la servici ?:(
ART. 17/C muncii
(1) Anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa persoana selectată în vederea angajării ori, după caz, salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le înscrie în contract sau să le modifice.

(1^1) Obligaţia de informare a persoanei selectate în vederea angajării sau a salariatului se consideră îndeplinită de către angajator la momentul semnării contractului individual de muncă sau a actului adiţional, după caz.
---------------------------------------------------------------------------
Trebuia sa aveti semnatura lor pe CIM, dar ca motiv sa incetati in REVISAL, cred ca ar trebui sa aplicati Art. 31 alin (4^1) din codul muncii
"Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi".

Buna dimineata !
Daca s-au semnat CIM salariatii pot fi fie concediati (art. 61 si urm. Codul muncii) fie se poate proceda la o incetare prin acordul partilor (art. 55 lit. b Codul Muncii ) .
CIM nu se anuleaza , ci inceteaza , cu precizarea ca urmare faptului ca nu s-au prezentat la munca ( pontaj corespunzator) acestia nu vor avea niciun venit ....
Numai bine !
Art.31 alin. 4 ind.1 C.mun. prevede ca, pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.
Prin urmare, le trmiteti o notificare scrisa prin care ii anuntati ca incepand cu data de .... , c.i.m. inceteaza in baza acestui articol.
asta se poate intampla doar daca in contractul de munca s-a completat perioada de proba
ce faceti acum, va faultati singura?
Pai nici nu aveti contractul semnat de potentialul angajat si ne spuneti ce nu este scris in CIM #-o