Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SPOR VECHIME VS SPOR FIDELITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SPOR VECHIME VS SPOR FIDELITATE

Poate ma lamuresate si pe mine cineva care este diferenta dintre sporul de vechime si cel de fidelitate ?
Personal consider ca sporul de vechime este cel acordat lucratorilor angajati la stat , in schimb ce sporul de fidelitate este acelasi , dar la privat , si tine cont , cum este si normal , numai de vechimea pe care o ai in acea companie privata .
De aceea sunt surprins ca unii salariati ai statului aveau si spor de vechime si de fidelitate .
Gresesc ?
legislatia muncii, si nu numai cea de azi, prevede acordarea unor drepturi in raport de vechimea in munca

* Cand o femeie era insarcinata sau pentru a-si creste unul sau mai multi copii in varsta de pana la 7 ani, la revenirea in serv, beneficia de spor pentru vechime neintrerupta
* idem si la revenirea din pensie de invaliditate
-----------------------------------------------------------------------
Dl BODEALEX
Din cate stiu, sunteti pensionar, ori in baza de calcul a pensiei in afara de salariu si alte sporuri a fost inclus si sporul de vechime in munca de care ati beneficiat. Aici este normal? (eu zic ca este)

daponte stefan a scris:

Poate ma lamuresate si pe mine cineva care este diferenta dintre sporul de vechime si cel de fidelitate ?
Personal consider ca sporul de vechime este cel acordat lucratorilor angajati la stat , in schimb ce sporul de fidelitate este acelasi , dar la privat , si tine cont , cum este si normal , numai de vechimea pe care o ai in acea companie privata .
De aceea sunt surprins ca unii salariati ai statului aveau si spor de vechime si de fidelitate .
Gresesc ?

Sporul de vechime se acorda in functie de vechimea totala in munca, iar sporul de fidelitate se stabileşte prin negociere directă între angajatori şi reprezentanţii angajaţilor. Nu există condiţii pentru acordarea acestui spor rupă de muncă sau alte asemenea), ci doar condiţia de vechime in cadrul aceleasi unitati.
Este posibil ca un salariat sa beneficieze de ambele sporuri, atat in sectoru bugetar, cat si in cel privat.
Pentru bugetari sporurile au fost incluse in salariu , dupa aparitia Legii nr.330/2009.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspunsuri, insa mintea mea analitica imi spune ca este total anormal sa acorzi si vechime si fidelitate . Fidelitatea reprezinta practic faptul ca lucrezi intr-un singur loc si nu pleci " la mai bine, atunci cind se iveste ocazia " , fiind loial angajatorului care te-a platit atata timp . Sporul de vechime , iarasi , de ce ar plati un angajator faptul ca un salariat a lucrat la alt angajator ? (de multe ori in alt domeniu , deci nu poate fi evocat faptul ca a capatat experienta ) .
Si iarasi : in economiile civilizate (din care , din pacate , noi nu facem parte ) , exista aceste concepte ? Stie cineva ?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Si iarasi : in economiile civilizate (din care , din pacate , noi nu facem parte ) , exista aceste concepte ? Stie cineva ?

1. In Romania munca NU ESTE PLATITA!#-o

Art. 154 din Codul muncii:
(1) Salariul reprezinta contraprestatia muncii depuse de salariat in baza contractului individual de munca.

Dovada irefragabila? Mizeria sau bataia de batjocura de salariu minim brut pe economie - 600 de lei (etalonul - de unde pornesc salariile), adica putin mai mult decat un sfert din cat este ajutorul de somaj dintr-o tara "normala" din UE, cu care ne tot comparam la preturi si taxe.X-(

Chiar daca adaugati sporul de vechime (maxim 25%) la acesta si sporul de fidelitate (multe institutii bugetare nu l-au mai acordat din 01.01.2010 datorita Legii nr. 330/2009) va rezulta tot un "salariu nesimtit de mic" din care ma indoiesc ca se poate plati o chirie, intretinere, transportul, haine, mancare, darmite sa cresti un copil..X-(#-o

Si ca fapt divers, ce spune o minte analitica legat de faptul ca salariul minim pentru un post cu cerinte de studii superioare la privat este de 1200 de lei pe cand la stat este in multe cazuri de 600 de lei, ca urmare a minunatelor masuri de austeritate luate de actuala guvernare?

2. In economiile de care vorbiti, chiar si din salariul minim, un muritor de rand poate supravietui... fara a fi nevoit sa aleaga intre plata intretinerii si mancare/medicamente:angry: (cum se vor afla atatia romani incepand din aceasta iarna :worthy:)...
Poate ca e din cauza ca presedintii acelor tari nu le spun medicilor si profesorilor sa plece din tara...#-o