Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor fidelitate inclus in salariul de baza
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor fidelitate inclus in salariul de baza

Anterior aplicarii Legii 330/2009, angajatii unei institutii publice locale, conform prevederilor CCM, au beneficiat de spor fidelitate "care constituie baza de calcul pentru restul sporurilor in raport cu salariul de baza". Sa inteleg ca salariul de baza trebuia sa fie compus din salariul de incadrare plus sporul de fidelitate? Sporul de vechime trebuia aplicat la acest salariu de baza sau doar la salariul de incadrare?
Exemplu: salar incadrare: 1000 lei
spor fidlitate: 10% / 100 lei
Spor vechime: 10% - 100 lei
sau 110 lei?
Conform legilor in vigoare, doar salariul de merit se adauga la salariul de baza si constituia baza de calcul pentru celelalte sporuri, nu si sporul de fidelitate. Asa ca una este sa se acorde acest spor prin ccm si alta e sa se modifice modul de calcul al salariului brut...
Dupa aplicarea legii 330, doar personalul foarte norocos din primarii a primit aviz AJPS pentru sporul de stabilitate, conform subsolului anexei I la lege...
da ma rog, ce reprezinta acest spor, si care e baza legala de acordare? :O
e un fel de " el fidel si ea fidea", sau cum? :stunned:
Pe vremea defunctelor ccm-uri din primarii, cand se dadeau sporuri care de care mai diverse, era deseori intalnit sporul de fidelitate fata de institutie, un procent aplicat la salariul de baza, in functie de vechimea neintrerupta in institutie... @mihaicalinescu, tocmai ziceai ca le-ai auzit pe toate:D