avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariul unui secretar de unitate administrativ ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariul unui secretar de unitate administrativ teritoriala

este normal ca un secretar de comuna cat II sa in in mana un salar de 1336 lei??? cum se face ca acest salar nu e cel din decembrie, care a fost de 2200 lei???
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 16:15, 18 Aprilie 2010
Ce sporuri a avut in decembrie si ce are in prezent?Detaliaza putin.
Pai, secretarul in cauza ar trebui sa stie mai bine, intrucat a avizat pentru legalitate situatia transmisa la AJPS si a semnat (probabil) si dispozitiile de reincadrare, in baza legii 330/2009:D
Acum, serios vorbind, ce sporuri sau alte drepturi banesti a avut secretarul in decembrie 2009? Pentru ca la suma neta de 1336 RON inseamna ca exista un salariu de baza de 1624 RON (conform OG 9/2008) si un spor de vechime de 15%: total brut (noua incadrare, conform legii 330): 1868 RON

Pentru un venit net de 2200 RON, venitul brut, in decembrie, trebuie sa fi fost de 3125 RON (ce sporuri cuprindea, in afara "bazei" de 1624 RON??). Mare atentie daca in decembrie a avut salariu de merit ori i s-a acordat vreo prima...

:offtopic: nu stiu cat este de normal sau nu, insa si eu sunt tot secretar comuna cat. II si n-am avut in viata mea un salariu net de 2200 RON:D
Ultima modificare: Miercuri, 14 Aprilie 2010
Kyandra, moderator
pai in decembrie 2009 beneficia de sporuri: dispozitiv 25%, fidelitate 15%, stres 10% si conditii vatamatoare(calculator) 10% . cu astea toate salariul este de 1997 net, iar din ianuarie 2010 , odata cu aplicarea noii legi sau mai bine zis cu interpretarea ei de catre ajps, toate acestea au cazut, ramanand doar sporul de vechime. cica nu-s legale. dar sumele conpensatorii????? si cu afirmatia ca salariul pentru 2010 trebuie sa fie cel din decembrie 2009 cum ramane??? si daca avizez pentru legalitate nu inseamna neaparat ca esti de acord cu interpretarea legii de anumite institutii. si daca nu aviza atunci ajps nu dadea aviz la statele de personal si atunci trezoreria nu ne dadea salariile. si atunci... fiind intre ciocan si nicovala.... trebuia facuta si asta(avizarea obligata) ca nu era singura persoana din acel stat de personal. o intrebare Kyandra esti secretar de comuna????
de curiozitatea me personala.... in ce baza legala ati luat sporul de fidelitate si pe cel de stres? ca ma gandesc, cel pentru conditii periculoase, l-ati luat in baza OG 6/2007- modificata si rasmodificata, actualizata si grozav de explicita in ceea ce priveste sporurile functionarilor publici, pe baza buletinului de determinare.... :)
acord/contract colectiv de munca semnat de primar cu sindicatul si inregistrat la directia muncii.

Alte discuții în legătură

Care va fi salariul meu in 2010? serban_ana67 serban_ana67 in decembrie 2009 primeam salariu de baza de 658 lei ca functionar public intr-o primarie comunala, spor de vechime de 25%, spor dispozitiv castigat in ... (vezi toată discuția)
Spor de dispozitiv keti keti au anulat sporul de dispozitiv ? (vezi toată discuția)
Spor fidelitate inclus in salariul de baza IORDANA IORDANA Anterior aplicarii Legii 330/2009, angajatii unei institutii publice locale, conform prevederilor CCM, au beneficiat de spor fidelitate \"care constituie baza ... (vezi toată discuția)