Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor fidelitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor fidelitate

V-as ruga sa ma lamuriti daca, in conditiile in care incepand cu anul 2010 nu se mai acorda sporul de fidelitate (la 10 ani vechime in instituia bugetara in care lucrez) este normal ca ceilalti care l-au obtinut pana la 31.12.2009 sa il mai ia.In caz contrar de ce nu este posibil sa il iau si eu si ceilalti colgi ai mei care facem 10 ani vechime in institutie incepand cu anul 2010?Nu este discriminare? Era doar in valoare de 5% din salariul de incadrare, ar fi crescut venitul net cu maxim 50 lei, dar contau. Multumesc.
1. sporul de fidelitate in institutiile bugetare este stabilit prin ccm/acord colectiv, nu prin lege. Asa ca onor Guvernul a considerat ca ne face o favoare prin OUG 1/2010, cand a permis includerea si a acestui spor in salariul de baza in 2010, initial orice spor care nu era stabilit prin lege/hotarare a guvernului fiind anulat de la 01.01.2010 (vezi Ordinul ministrului muncii nr. 32/2010);
2. atat legea 330/2009, cat si ordinul 32/2010 sau OUG 1/2010 precizeaza ca in luna ianuarie 2010 se pastreaza salariul avut in plata in decembrie 2009 (cu alte cuvinte, salariile noastre sunt inghetate). Asa ca, daca nu la-ti avut in decembrie, nu il veti putea primi in 2010. Singura exceptie o constituie sporul de vechime (daca pe parcursul anului 2010 sunt indeplinite conditiile pentru majorarea acestuia, modificarea se face conform vechilor procente).