avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cadrul procesual pasiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cadrul procesual pasiv

Sunt functionar public ,iar in urma unei cercetari administrative am fost sanctionat cu mustrare scrisa.Intrucat sunt nevinovat si pot proba,m-am adresat cu plangere la Tribunal in care am solicitat anularea deciziei emisa de primar privind sanctionarea mea si inlaturarea deciziei din dosarul personal. Am primit citatie pentru prezentare la Tribunal in care se specifica la partea din urma "indicati cadrul procesual pasiv sub sanctiunea suspendarii " .Ma poate lamuri cineve ce reprezinta si cum sa procedez? Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 6 Septembrie 2010
DIA63, utilizator
Cel mai recent răspuns: DIA63 , utilizator 17:33, 12 Septembrie 2010
cadrul pasiv se refera la persoana/ionstitutia pe care o dati in judecata. daca nu ati precizat in cerere, trebuie sa arati pana la primul termen cu cine va judecati.
actiunea trebuie sa aiba un reclamant/subiect procesual activ/ si un parat/subiect procesual pasiv-adik trebuie sa chemati in judecata persoana care a emis decizia
DIA63 a scris:

Sunt functionar public ,iar in urma unei cercetari administrative am fost sanctionat cu mustrare scrisa.Intrucat sunt nevinovat si pot proba,m-am adresat cu plangere la Tribunal in care am solicitat anularea deciziei emisa de primar privind sanctionarea mea si inlaturarea deciziei din dosarul personal. Am primit citatie pentru prezentare la Tribunal in care se specifica la partea din urma "indicati cadrul procesual pasiv sub sanctiunea suspendarii " .Ma poate lamuri cineve ce reprezinta si cum sa procedez? Va multumesc.



Precizati institutia pe care o chemati in instanta , adica Primaria reprezentata de catre primar.
Sa inteleg ca trebuie sa trimit un nou inscris la tribunal si sa fac o noua precizare ca am contestat dispozitia de sanctionare emisa de primarul orasului si sa solicit ca chem in judecata primaria,prin primar... ? Pentru un coleg care are citatia la alt complet nu este necesar . dar nu ma mai mira nimica. In contestatia trimisa am precizat ce contest si de cine a fost emisa. Va multumesc.
Decizia a fost emisa de catre Primar in calitate de reprezentant si nu in calitate de persoana fizica ... dvs ati dat in judecata pe primar direct care nu are nicio legatura cu calitatea procesuala ... Primaria trebuie chemata in instanta reprezentata de catre Primar.

Alte discuții în legătură

Exceptia lipsei calitatii procesuale pasive negut negut In procesul meu cu Primaria(reclamata), privind o Decizie a acesteia, la a 3-ä infatisare,deci la al 2-lea recurs Primaria invoca anularea procesului pe ... (vezi toată discuția)
Taxa poluare daniel67 daniel67 Buna ziua .Am platit taxa poluare in 2008 . Am ationat in justitie ADMINISTRATIA FINANCIARA unde am platit taxa si am castigat la prima instanta,iar acum m-ia ... (vezi toată discuția)
Lipsei calitatii procesurale active dreptjuridic dreptjuridic Exceptie lipsei calitatii procesurale active fiind respinsa de tribunal dar fara a fi motivata in dispozitiv poate fi reluata in rejudecare? Cum poate fi ... (vezi toată discuția)