Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de urmas

am o intrebare legat de pensia de urmas mama mea este pensionara pe caz de boala. in noembrie face 60 de ani si iese de drept poate opta pt. pensie de urmas a mamei sale daca da ce trebuie sa faca
Cand depune actele pentru pensia de limita de varsta scrie pe cerere: "optez pentru cea mai mare dinte pensii".
O persoana in varsta de 60 ani poate beneficia de pensie de urmas doar de pe urma sotului/sotiei decedate, daca a fost casatorita cu raposatul/a cel putin 10 ani. Ca sa nu mai spun ca mai sunt si alte conditii de indeplinit. In nici un caz nu poate beneficia de jumatate din pensia parintelui decedat. Acest lucru este posibil doar pentru copiii cu varsta de pana la 26 ani si doar daca sunt intr-o forma de invatamant curs de zi.