Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Copilul in virsta de 20 ani student la Universitatea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Copilul in virsta de 20 ani student la Universitatea Bucuresti ...

Copilul in virsta de 20 ani student la Universitate Bucuresti ,tatal pensionar invaliditate de munca gr 2 mama fost salariat decedata recent copilul poate avea dreptul la pensie de urmas de pe urma mamei? Dar tatal?
ticarau daniel, utilizator
În situaţia decesului asiguratului sau pensionarului, copiii şi soţul supravieţuitor au dreptul la pensie de urmaş, în următoarele condiţii:
Copiii:
• până la vârsta de 16 ani;
• dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
• pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute mai sus.
[ link extern ]
La pensie de urmas - in cazul dvs. - au dreptul atat copilul , cat si sotul supravietuitor , ambii sunt indreptatiti . Pentru doi urmasi , suma cuvenita ambilor este de 75% din pensia mamei , suma pe care o vor imparti ( vezi art. 89 al. 2 lit. b din Legea 263/2010 ) . Daca doar un urmas solicita aceasta pensie , va avea 50% din pensia decedatei . Daca si sotul supravietuitor doreste aceasta pensie , va trebui sa opteze intre pensia proprie sau cea de urmas , ele nu se pot cumula ( vezi art. 92 din aceeasi Lege ) . Cele de mai sus sunt in conformitate cu legislatia aflata astazi in vigoare .