Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... garda financiara
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

garda financiara

am avut un control de la garda financiara care mi-a dat un termen de plata pentru niste datorii catre bugetul statului.problema mea este ca eu nu dispun de banii respectivi,fapt pentru care nu pot sa platesc.oare ce se v-a intimpla?societatea nu are activitate de 3ani si s-au adunat mai mult penalitatile decit toata datoria in sine.
faceti o adresa catre ei si depuneti actele ca firma este suspendata si nu mai are activitate, semnata de administrator.
eventual va vor trimite in insolventa, dc datoria e peste cea prevazuta de legea 85/2006
VILLANDENIKOMARIA a scris:

am avut un control de la garda financiara care mi-a dat un termen de plata pentru niste datorii catre bugetul statului.problema mea este ca eu nu dispun de banii respectivi,fapt pentru care nu pot sa platesc.oare ce se v-a intimpla?societatea nu are activitate de 3ani si s-au adunat mai mult penalitatile decit toata datoria in sine.

garda financiara nu da termene pentru plata datoriilor la stat.:)
pentru e eventuala esalonare mergeti la administratia financiara din localitatea de care apartineti.
- finantele vor incerca sa va execute silit
- daca sunt indeplinite conditiile, finantele sau orice alt creditor vor solicita istantei intrarea in insolventa
avocat Cristina Popescu
In urma controlului s-a incheiat un proces verbal. De ce nu il contestati? Sunteti convins ca suma stabilita este cea corecta?
VILLANDENIKOMARIA a scris:

am avut un control de la garda financiara care mi-a dat un termen de plata pentru niste datorii catre bugetul statului.problema mea este ca eu nu dispun de banii respectivi,fapt pentru care nu pot sa platesc.oare ce se v-a intimpla?societatea nu are activitate de 3ani si s-au adunat mai mult penalitatile decit toata datoria in sine.

mergeti la fisc.
exista posibilitatea esalonarii platilor si evitarea inceperii executarii silite.
va trebui insa, sa platiti "ceva", o suma acolo, sa arate bunavointa. posibil sa va ceara garantii.
neplata obligatiilor fiscale poate avea cauze obiective – inexistenta disponibilitatilor financiare necesare – sau poate fi asumata de catre contribuabil in cazul in care exista temporar alte prioritati.
in prezent nu exista proceduri veritabile de amanare a executarii silite ori de plata esalonata a sumelor datorate.
cu toate acestea, mizand pe complexitatea procedurii si, implicit, a posibilitatilor de contestare, dar si pe interesul organelor fiscale de a incasa sumele cuvenite bugetului fara proceduri complicate si de durata, pot fi initiate proceduri informale care sa determine o atitudine mai rezervata a organelor de executare, permitand astfel plata esalonata a sumelor datorate.

aveti mai jos modelul unei solicitari adresate organelor fiscale, in cuprinsul careia vor fi identificate si restrictiile impuse de lege acestor autoritati, ce pot fi utilizate ca temei de contestare:

"ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE ...........................

Subscrisa SC ............... cu sediul in ....................., cod de identificare fiscala ..................., formuleaza prezenta cerere de neincepere a executarii silite asupra veniturilor si bunurilor societatii, in conditiile in care societatea isi executa in mod voluntar obligatia de plata a sumelor rezultate din ............................... .

Prin platile deja efectuate si cele viitoare ale societatii noastre urmeaza a stinge integral si voluntar obligatiile stabilite in sarcina sa, insa in concordanta cu posibilitatile reale ale societatii si in raport de ordinea de executare a bunurilor prevazuta la art. 142 alin. (1) indice 1 din Codul de procedura fiscala.

In solicitarea formulata de societatea noastra urmeaza a fi avute in vedere platile deja efectuate in contul obligatiilor fiscale restante. Avand in vedere plata efectuata de catre societate, urmeaza a fi aplicate in mod corespunzator prevederile art. 141 alin. (1) indice 1 potrivit caruia in titlul executoriu se inscriu toate creantele fiscale neachitate la scadenta, ceea ce la acest moment nu corespunde realitatii, sumele din decizia de impunere nemaifiind cele datorate la data prezentei cereri.

Solicitarea societatii noastre are in vedere recuperarea creantelor si respectiv stingerea obligatiilor stabilite in sarcina societatii, insa in raport cu posibilitatile obiective ale acesteia de a face plata sumelor stabilite cu titlu de diferente de obligatii fiscale si accesorii.

In locul masurilor restrictive de executare silita care privesc limitarea procedurilor de executare, in conditiile art. 142 din Codul de procedura fiscala, societatea noastra are in vedere evitarea temporizarii acesteia ori initierea unor actiuni de corectie a masurilor neconforme, prin executarea voluntara a obligatiilor de plata, fara a periclita functionarea societatii.

Suntem convinsi ca parcurgerea riguroasa a masurilor de executare silita, cenzurata in mod riguros prin procedurile de contestare si de suspendare a executarii silite potrivit art. 172 respectiv art. 215 din Codul de procedura civila, se va dovedi cu mult mai putin eficienta decat conformarea voluntara la care societatea noastra este dispusa, insa in conditiile economice speciale ale acestei perioade."

:)

ContSters123067, utilizator