Forum Discuţii juridice Executare silită actiune in regres
Discuție deschisă în Executare silită

actiune in regres

Buna seara! In urma divortului am avut un credit ipotecar si unul de nevoi personale.Eu am ramas cu o masina din 2000 evaluata la5000 euro siun teren evaluat la7oo mil. Partea adversa cu apartament si mobila,eu mai avand sa.i dau 240 mil diferenta. M.a executat silit si mi s.a oprit din salariu 7 mil.Dupa reducerile guvernului am ramas cu un salariu de 16 mil. Acum partea adversa a platit ipoteca 10 000 euro si ma da in judecata sa.i dau jumatate din suma/actiune in regresn.am mai platit banca de un an pt ca n.am mai avut de unde. Imi poate pune poprire pe salariu sau imi urmareste si bunurile? pot dona masina si pamantul mamei sau socrului meu fara sa fie urmarite?Pot stramuta procesul? In ce conditii? posibil sa cada procesul la acelasi judecator care l.am avut la divort si partaj atat eu cat si actuala sotie am fost judecati de aceesi persoana si am fost dezavantajati fatis in favoarea partii adverse(prea mare coincidenta)
Isi poate alege calea de executare silita fie prin poprire fie prin e3xe4cutare silita mobiliara sau imobiliara. Daca donnati masina si terenul dionatia poate fi atcata de creditor ca fiind facuta in frauda intereselor sale. Puteti formula o cerere de stramutare pentru banuiala legitima pentru motivele aratate