avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... instiintare parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

instiintare parinte

Buna ziua,
Am o intrebare cu care va rog sa ma ajutati. Sunt divortata de 10 ani si acum locuiesc in Cluj (copilul este la parintii mei in Falticeni, o fetita de 12 ani). Am inscris-o la scoala in Cluj si o voi aduce vineri.Intrebarea mea este: cum sa procedez cu instiintarea tatalui de aducerea copilului in Cluj (unde va locui de acum inainte) avand in vedere ca fostul sot este plecat in strainatate.E suficienta o instiintare telefonica sau trebuie ceva scris si ce anume sunt obligata sa ii comunic (ma refer adresa unde vom locui sau alte detalii)?Daca e nevoie de ceva scris sa o trimit parintilor lui pentru ca adresa lui nu o stiu exact.
Ar mai fi inca ceva.Avand in vedere ca merg destul de des in strainatate in concedii sau chiar in vizite mi-as dori foarte mult sa o pot lua si pe fiica mea dar din cate stiu am nevoie de acordul si semnatura fostului sot.Daca el nu mi le acorda exista alta posibilitate fetita avand 12 ani. Exista o varsta cand copilul alege cu cine vrea sa stea definitiv fara sa mai fie nevoie de acorduri sau alte incuviintari din partea tatalui (la divort custodia mi-a fost incredintata mie cu dreptul tatalui de vizita).
Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Ultima modificare: Luni, 6 Septembrie 2010
magdacj, utilizator
Cel mai recent răspuns: magdacj , utilizator 16:30, 17 Februarie 2011
puteti sa ii comunicati in scris la domiciliul parintilor dansului. dar sa trimiteti scrisoarea cu confirmare de primire.
Da, comunicati tatalui o instiintare cu privire la schimbarea domiciliului copilului ca urmare a inscrierii sale la scoala din Cluj, cu confirmare de primire.
Pe confirmarea de primire mentionati deasupra rubricii cu adresa expeditorului-instiintare schimbare domiciuliu minor, pentru a dovedi continutu plicului, pentru ca un simplu plic nu face dovada si a continutului sau, ci doar a expedierii sale catre destinatar.
Evident aceasta mentiune facuta si pe plic.
Ultima modificare: Luni, 6 Septembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ar mai fi inca ceva.Avand in vedere ca merg destul de des in strainatate in concedii sau chiar in vizite mi-as dori foarte mult sa o pot lua si pe fiica mea dar din cate stiu am nevoie de acordul si semnatura fostului sot.Daca el nu mi le acorda exista alta posibilitate fetita avand 12 ani. Exista o varsta cand copilul alege cu cine vrea sa stea definitiv fara sa mai fie nevoie de acorduri sau alte incuviintari din partea tatalui (la divort custodia mi-a fost incredintata mie cu dreptul tatalui de vizita).
Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Nu aveti nevoie de declaratia notariala a tatalui prin care sa-si dea acordul la iesirea din tara avand in vedere ca minora v-a fost incredintata spre crestere si educare , iar hotararea este definitiva si irevocabila.
Aveti nevoie doar de hotararea in original cu mentiunea definitiva si irevocabila si pasaport pentru minora.
Aveti obligatia insa de a instiinta tatal de noua adresa si sa-i permiteti acestuia sa-si exercite drepturile personale cu minorul stabilite conform hotararii.
Ultima modificare: Luni, 6 Septembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Exista o varsta cand copilul alege cu cine vrea sa stea definitiv fara sa mai fie nevoie de acorduri sau alte incuviintari din partea tatalui (la divort custodia mi-a fost incredintata mie cu dreptul tatalui de vizita).
Va multumesc din suflet pentru ajutor.

Alte discuții în legătură

Scoatere din tara minor daria_ramona2006 daria_ramona2006 Buna ziua ,as avea o intrebare : sunt divortata din 2010 si am o fetita de 7 ani si jumatate ; la divort fetita mi-a fost incredintata prin hotarare ... (vezi toată discuția)
Scoaterea copilului, din tara, de catre parintele caruia i-a fost incredintat Rucsiandru Rucsiandru Buna seara! Am divortat anul trecut si fetita, in varsta de 9 ani a ramas in custodia mea. Pot pleca cu ea, in excursie, in strainatate, fara acordul tatalui ... (vezi toată discuția)
Scoaterea din tara a unui minor gogitu gogitu Buna ziua , ma numesc Georgiana si in urma divortului de acum 3 ani , fetita in varsta de 6 ani a ramas in custodia mea , tatal avand drept de vizitare de 2 ... (vezi toată discuția)