Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Adeverinta somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Adeverinta somaj

Anexa 14 (Anexa nr 26 la norme) trebuie depusa de angajator la somaj sau trebuie sa o eliberam salariatului cand pleaca din firma (adica este trimis in somaj)?
Ce alte acte ar mai fi nevoie de eliberat salariatului cand pleaca din firma?
Adeverinta (Anexa 14) conform Normelor Metodologice de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor de somaj se completeaza de catre societate si se depune de catre salariat impreuna cu celelalte documente pentru solicitarea indemnizatiei de somaj.
La plecare salariatul mai trebuie sa primeasca si un exemplar din Decizia de incetare a contractului individual de munca.
Cu Adeverinta 26 si angajatorul trebuie sa mearga la somaj pentru a o viza sau e suficient sa o eliberam salariatului cu stampila firmei? Noi trebuie sa scoatem de la somaj pentru salariat?
1. Exemplarul de adeverinta se ia de la Agentia de Somaj, se completeaza de catre angajator si i se inmaneaza salariatului pentru a o duce la Agentia de Somaj.
2. Angajatorul nu are pentru ce sa mearga la Somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane