Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare titlu de proprietate

Buna! Este legala modificarea unui titlu de proprietate, in sensul modificarii suprafetei de teren (intravilan) ? Un cetatean solicita modificarea titlului de proprietate in ceea ce priveste suprafata de teren, afirmand ca nu corespunde cu cea inscrisa in T.P. initial, adica in realitate aceasta este mai mare. Nu are acte din care sa reiasa ca a mai intrat in posesia unor alte suprafete de teren. Are doar titlul eliberat in urma cu cativa ani.
Nu prea inteleg ce-i cu TP initial si actual, dar nu se modifica TP. Acesta se poate anula prin instanta si intocmi un altul corect eventual.
Titlul de proprietate initial este titlul de proprietate pe care il are cetateanul, singurul, de altfel. Pot sau nu modifica TP in sensul majorarii suprafetei de teren ?
Nu. Introduceti actiune pentru anularea TP, impotriva Comisiei judetene pentru intocmirea unui nou TP corect si a Comisiei locale pentru intocmirea unui pv de punere in posesie.
doar in instanta se poate.