avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a-IIa de munca la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a-IIa de munca la pensie


Buna ziua,
Am lucrat ca inginer tehnolog si apoi ca sef atelier proiectare( avind un atelier de prototipuri in subordine directa), in industria lemnului. Angajatorul mi-a eliberat o adeverinta de grupa a-IIa de munca conf. Ordin 50/1990,doresc sa stiu daca se ia in consideratie la pensie ?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 13:32, 9 Septembrie 2010
Daca unitatea a respectat prevederile legale de incadrare in grupa de munca a locului de munca sau a functiei dvs, este ok. Cel mai bine ar fi sa mergeti cu adeverinta la casa de pensii de care apartineti cu domiciliul sa va confirme acest lucru
Ordinul 50/1990 cu modificarile si completarile aduse de ordinul 100/1990 are valabilitate pentru perioada 16.03 1969 - 01.04.2001 intrucart a fost abrogat de Legea 19/2000. Daca adeverinta face referire la o perioada anterioara lui aprilie 2001 atunci este in regula. Va puteti verifica si singura cautand in anexa II punctul la care face referire adeverinta si confruntand cu functia inscrisa in Carnetul de munca.
Sa nu confundati cu anexa II a Ordinului 125/1990 intrucat acesta nu are valabilitate si pentru perioade dinainte de 1990.
se aplica retroactiv de la 18.03.1969

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indrumare juridica florentina2 florentina2 Sunt pensionata cu grad de invaliditate . In adeverinta privind contributia de asigurari sociale se specifica conditiile de munca grupa a II a conform ... (vezi toată discuția)
Eliberare adeverinta pentru grupa de munca hodor dana hodor dana Tatal meu a lucrat in perioada 1952-1980 la CFR in functia de lacatus. Am solicitat adeverinta pentru grupa de munca pentru aceasta perioada si i s-a eliberat ... (vezi toată discuția)
Adeverinta grupa a 2 a de munca ,anterior 2001 pt. dosar pensie artemita artemita adeverinta este intocmita potrivit modelului prevazut la Anexa 14 din H. G. nr 257/2011 ,art.126 (1) pe baza pontajelor lunare . Casa de pensii nu o ... (vezi toată discuția)