Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a-IIa de munca la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a-IIa de munca la pensie

Buna ziua,
Am lucrat ca inginer tehnolog si apoi ca sef atelier proiectare( avind un atelier de prototipuri in subordine directa), in industria lemnului. Angajatorul mi-a eliberat o adeverinta de grupa a-IIa de munca conf. Ordin 50/1990,doresc sa stiu daca se ia in consideratie la pensie ?
Multumesc,
Daca unitatea a respectat prevederile legale de incadrare in grupa de munca a locului de munca sau a functiei dvs, este ok. Cel mai bine ar fi sa mergeti cu adeverinta la casa de pensii de care apartineti cu domiciliul sa va confirme acest lucru
Ordinul 50/1990 cu modificarile si completarile aduse de ordinul 100/1990 are valabilitate pentru perioada 16.03 1969 - 01.04.2001 intrucart a fost abrogat de Legea 19/2000. Daca adeverinta face referire la o perioada anterioara lui aprilie 2001 atunci este in regula. Va puteti verifica si singura cautand in anexa II punctul la care face referire adeverinta si confruntand cu functia inscrisa in Carnetul de munca.
Sa nu confundati cu anexa II a Ordinului 125/1990 intrucat acesta nu are valabilitate si pentru perioade dinainte de 1990.
se aplica retroactiv de la 18.03.1969