Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intoarcere la munca inainte de terminatere cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intoarcere la munca inainte de terminatere cic

Buna.As dori sa stiu daca ma intorc la serviciu, inainte ca bebe sa faca doi ani ,mai beneficiez de alocatia de 200 ron pana ce face 2 ani bebe?
Da. Alocatia de stat este de 200 lei/luna pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 0 si 2 ani si 42 lei/luna pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 si 18 ani.

Daca ati beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului si va reluati activitatea veti primi si un stimulent in cuantum lunar de 100 lei pentru cresterea copilului pana la 2 ani (art.3 din OUG nr.148/2005).