Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cumparare din supermarket
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cumparare din supermarket

am cumparat din KAUFLAND marfa pentru magazin si mi sa scris pa factura ca marfa nu este pentru revanzare. ESTE CORECT ? CE LEGE NU DA VOIE DACA AM INREGISTRAT -O IN CONTABILITATE??????:sorry::sorry::sorry:
nu aveti voie sa revindeti marfa cumparata cu amanuntul (cu bon fiscal) temeiul este celebra si desueta lege 12/1990......sunteti pasibil de confiscarea marfii si ameda de la 6000 la 20.000 lei
s-a mai discutat pe-aici asta.....trebuie sa cumparati de la engrosisti sau de la magazine cash'n'carry care va dau factura si nu bon: Metro, Selgros....
haiducu a scris:

am cumparat din KAUFLAND marfa pentru magazin si mi sa scris pa factura ca marfa nu este pentru revanzare. ESTE CORECT ? CE LEGE NU DA VOIE DACA AM INREGISTRAT -O IN CONTABILITATE??????:sorry::sorry::sorry:

daca ati inregistrat-o in contabilitate, scoateti-o repede de la marfuri (stornare 371), duceti-o pe 3028, 303 etc.
dati-o in consum, faceti retur la furnizor, platiti salariile, scapati de ea in vreun fel:)

www.avocatnet.ro/content/for...