Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... luare in spatiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

luare in spatiu

Daca am luat pe cineva in spatiu in ap. pe care sunt proprietar si acum are carte de identitate pe 10 ani, pot sa imi retrag acordul de a locui in spatiul meu inainte de cei 10 ani? Cum trebuie sa procedez? Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu avem nici un contract de inchiriere. Figureaza numai formal, am facut asta ca sa poata primi buletin de Bucuresti. Dar acum sustine ca are domiciliul acolo si ca poate intra oricand etc. Asta ma deranjeaza, ca eu am vrut sa fac un bine si uite cum intelege sa-mi multumeasca acum.
mih_v, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu numai ca sustine ca are dreptul sa stea acolo, CHIAR IL ARE!!!!
Mergeti la Serviciul comunitar... unde ati fost si ati dat declaratia de primire in spatiu si cereti sa dati o declaratie de retragere (nu retin exact daca asa se numeste) a acestui drept.
El este ceea ce se numeste tolerat in spatiul dv. de locuit; are dreptul sa stea acolo pana cand i-l retrageti dv.
Este trecut in cartea de imobil? De curiozitate, nu ca ar conta.
Nu este trecut in cartea de imobil...
Si nu a locuit niciodata acolo in fapt...
mih_v, utilizator