Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Faliment

Buna ziua,
- sunt administrator la o firma care a acumulat in jur la 60000 ron datorii la bugetul de stat (forfetar, tva + dobanzi si penalitati)
- s-a pus de catre finante sechestru pe 2 aparate in valoare de cca 5000 ron, la care - s-a ajuns la a 3-a licitatie fara nici un rezultat
- am auzit acum ca s-ar putea ca cei de la finante sa imi ceara raspunderea cu bunurile proprii ale administratorului, se poate?
- am mai auzit ca daca imi declar eu falimentul sau insolventa e mult mai bine decat sa o ceara ei si s-ar putea sa scap de raspunderea proprie
- finantele daca cer raspunderea proprie se va demara un proces, sau pur si simplu mi se pune sechestru pe bunuri si se scot la licitatie? cam cat dureaza aceasta procedura? am voie sa imi vand acum bunurile?
- am mai auzit ca la registrul comertului ar exista asistenta juridica gratuita pt astfel de cazuri, este adevarat?
- as avea nevoie foarte urgent de un raspuns, deoarece am fost rugat de catre cei de la finante sa le dau un raspuns pana joi 9.09.2010, cu hotararea pe care am luat-o, adica cer eu faliment sau demareaza ei procedurile
va rog mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi
Va multumesc
Eugen
Buna seara

Daca dvs nu solicitati declansarea procedurii de insolventa, in mod sigur o va face fiscul.
Daca solicitati dvs, aveti avantajul ca, e posibil ca cererea sa se solutioneze mai repede si de asemenea un avantaj ar putea fi si faptul ca puteti sa cereti dvs numirea unui lichidator cu care sa negociati onorariul.
Cererea de raspundere a administratorului se formuleaza daca se constata savarsirea faptelor prevazute expres de lege, nu are relevanta la solicitarea cui s-a declansat procedura.
Daca se stabileste raspunderea prin hotarare irevocabila, se procedeaza la executarea acesteia de catre lichidator, prin executorul judecatoresc
- am auzit acum ca s-ar putea ca cei de la finante sa imi ceara raspunderea cu bunurile proprii ale administratorului, se poate?

da
- am mai auzit ca daca imi declar eu falimentul sau insolventa e mult mai bine decat sa o ceara ei si s-ar putea sa scap de raspunderea proprie

da
- finantele daca cer raspunderea proprie se va demara un proces,

da
- am mai auzit ca la registrul comertului ar exista asistenta juridica gratuita pt astfel de cazuri, este adevarat?

la Reg Comertului exista un serviciu de asistenta juridica pe legea 31/1990 privind soc comeriale pe bani nu moka - deci raspunsul este nu
- as avea nevoie foarte urgent de un raspuns, deoarece am fost rugat de catre cei de la finante sa le dau un raspuns pana joi 9.09.2010, cu hotararea pe care am luat-o, adica cer eu faliment sau demareaza ei procedurile

Este mai bine sa cereti dvs falimentul - motivele le-a detaliat pe scurt Laelia
Legea 85/2006 privind procedura insolventei chiar va impune acest lucru ...