Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Victima pe trecere de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Victima pe trecere de pietoni

Buna ziua! In urma cu 3 zile am avut un accidentin urma caruia am lovit o fata cu un copil in brate. Sa va relatez cum s-a intamplat: ma apropiam de o trecere de pietoni cu o viteza constanta de aproximativ 40-50 km/h. Latimea drumului era de 3 benzi pe sens. Ma apropiam de trecerea de pietoni asa ca am luat piciorul de pe acceleratie ca sa ma pot asigura inca o data ca nu trece nimeni, cand o fata a aparut in fuga de pe sensul opus fara a se asigura cand a trecut nici pe sensul opus de mers si nici cand a patruns pe sensul meu de mers. Fiind destul de aproape de trecerea pentru pietoni, am observat-o destul de tarziu insa am reactionat si am calcat frana, dar masina neavand ABS a alunecat in continuare cu rotile blocate pana pe trecerea de pietoni lovind-o pe tanara cu acel copil mic in brate. Impactul a fost foarte usor, victima a cazut in genunchi, s-a ridicat si si-a continuat drumul alergand. Eu am coborat din autoturism si am fugit dupa ea sa vad daca a patit ceva si i-am spus sas mergem la spital sa ii consulte un medic sa vada daca au patit ceva. Aceasta a refuzat, mi-a spus ca se grabeste si ca sunt bine amandoi si a fugit. AM incercat sa o opresc sa o conving sa mergem macar la politie sa declaram accidentul insa in zadar. A fugit. Atunci m-am intors la masina si am mutat-o de acolo pentru a nu mai incurca traficul. Am oprit imediat in apropiere pentru a suna la politie. Am sunat la 112 am spus ce s-a intamplat si ca victima a fugit si mi s-a spus sa merg eu si sa depun o declaratie la postul de politie in care sa relatez ce s-a intamplat. Asa am si facut...in cel mult 15 min de la accident am ajuns la politie si am dat declaratie si de asemenea am suflat si in etilotest rezultatul fiind 0.00. Mi s-a suspendat permisul pentru 30 de zile pentru neacordare de prioritate pietonilor si am platit si o amenda de 120 RON. In acest caz in care victima refuza sa mearga la spital sau politie, eu ce pot pati mai departe. Au trecut mai bine de 48 de ore de la accident si nu am fost anuntat de politie cum ca s-ar fi prezentat acea fata la politie sau spital. Asa mi s-a spus ca voi fi contactat, mi s-au cerut numerele de telefon si mi s-a spus sa nu beau timp de 12 ore pentru ca daca vine victima sa pot merge si eu la sectia de politie. Acum stau si astept. Intersectia este monitorizata din cate imi amintesc deci se poate observa usor ca victima a intrat in fuga pe trecere uitandu-se mereu in urma ca si cand ar fi fugit de cineva. Intre cele 2 sensuri de circulatie se afla o insula pentru pietoni pe care fata nu a stat, a trecut in fuga pur si simplu uitandu-se in spate-stanga. Eu stiu ca si pietonii sunt obligati sa se asigure, insa fiind pe trecerea de pietoni de obicei ei "au dreptate" si din pacate nu mereu e asa.Va rog foarte mult sa imi spuneti ce s-ar putea intampla in continuare tinand cond ca a fost o lovire usoara, iar victima a fugit si abia am apucat sa schimb cate vorbe cu aceasta. CE POT PATI in continuare? Va multumesc frumos si astept un raspuns cat mai curand posibil. O zi buna va doresc!
In cazul in care respectiva femeie nu va depune plngere penala,veti suporta sanctiunea contraventioala si atat.
Culpa dvs,cel putin contraventionala pana acum, este evidenta
Multumesc pentru raspuns! Fata respectiva...de vreo 15 ani...sigur nu a retinut numarul. S-a ridicat de pe jos si a fugit in continuare, totul petrecandu-se intr-o fractiune de secunda. Nici macar nu stie impotriva cui sa faca plangere. Doar sa declare un accident si in functie de ce a spus ea, ma gandesc ca politia va face legatura cu ce a mdeclarat eu si asa eventual sa faca legatura. Se vedea ca se simte vinovata, era speriata, vroia doar sa scape de acolo. sper sa ramana asa, caci un copil dinacesta inconstient poate baga pe oricicine dupa gratii.
Este clar ca este vorba de o neacordare de prioritate unui pieton ce traversa pe marcajul pietonal. Eu cred ca veti ramane numai cu sanctiunea contraventionala
Buna seara si multumesc pentru raspuns! Vroiam sa va mai intreb, in cat timp poate veni asa "victima" sa spuna ca o doare ceva si sa si dovedeasca ca acea durere este din cauza accidentului. De unde stiu eu ca dupa ce a fugit nu a mai dat o alta masina peste ea, soferul a fugit si nu a raportat la politie, iar cand victima se duce sa raporteze, politia face legatura cu ce am declarat eu si eu sunt tras la raspundere. si cand a fugit de la locul accidentului a fugit fara sa se uite stanga-dreapta si era sa o mai loveasca o masina tot pe trecerea de pietoni. Din data de 6 septembrie ora 14 si pana azi 9 septembrie ora 19 nu am primit nici o instiintare cum ca s-ar fi raportat ceva. Sper sa raman asa cum ati spus si dvs. doar cu sanctiunea contraventionala. Va multumesc inca o data! O seara cat mai placuta!
Termenul de formulare a plangerii este de 2 luni in cazul unui numar de zile mai mic de 60,acordat partii vatamate prin certificatul medico-legal al INML/SML