Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

As dori sa stiu daca este obligatorie perioada de preaviz in caz de demisie daca angajatorul nu si-a achitat indatoriile, adica nu ne-a platit de 3 luni salariile.
In cazul in care angjataorul nu si-a indeplinit obligatiile (printre acre si plata salariului la timp), se poate demisiona fara preaviz.
art.79 codul muncii alin.8:
salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
In formularea demisie este bine sa enumerati toate obligatiile pe care le considerati ca neindeplinite de catre angajator. Simpla formula " ...din cauza neindeplinirii obligatiilor de catre angajator..." poate fi combatuta cu multa usurinta in cazul unui proces.