Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil pana la varsta de 2 ani - ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil pana la varsta de 2 ani - Avocat

Buna ziua,
Sunt o viitoare mamica care in acelasi timp detine si calitatea de avocat si care intampina o mica problema in ceea ce priveste depunere dosar indemnizatie crestere copil, am inteles ca voi beneficia de aceasta indemnizatie si de la Barou si de la stat, ma puteti ajuta cu o lamurire, de unde si unde voi depune dosarul?s-a mai intalnit cineva cu o astfel de problema? va multumesc, o zi buna
Calculul indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului, se realizeaza de catre Agentia pentru Prestatii Sociale, pe baza dovezilor eliberate de autoritatile competente privind veniturile efectiv realizate sau venitul estimat sau, dupa caz, pe baza declaratiei pe propria raspundere a persoanei solicitante.
Astfel, Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a emis Ordinul nr. 193/2009, prin care a adaptat modelul adeverintei de venit, astfel incat informatiile continute de acest document, sa poata fi utilizate de Agentia de Prestatii Sociale pentru stabilirea drepturilor respective.