Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura Orange neachitata in 2001!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura Orange neachitata in 2001!

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu o factura neachitata in termen emisa de Orange Romania in 2001 in valoare de 126.18 ron! Aceasta datorie a mea a fost preluata de SC EOS ROMANIA KSI care imi cere sa platesc acum de zece ori mai mult, adica 1262.97ron! Poate aceasta firma sa-mi ceara sa platesc aceasta factura la o valoare de zece ori mai mare dupa atata timp? Exista un termen de prescriere a acestei datorii? Sau cum as putea sa platesc datoria mea initiala de 126.18 ron eventual cu majorari ( majorari care pot ajunge pana la ce suma?), caci suma majorata de 10 ori mi se pare exagerata!
Va multumesc anticipat! Astept o parere de specialitate!
Termenul de prescriptie este de 3 ani.
Nu trebuie sa mai achiti nimic. Datoria ta este prescrisa. Sper insa sa nu fi facut tu intre timp vreun act de recunoastere.:D
Nu am facut nici un act de recunoastere.Sper sa nu ma mai caute acea firma de recuperari.Va multumesc pentru raspunsurile prompte.
Si daca o sa te caute la telefon sau prin alte mijloace specifice recuperatorilor de creante, nu trebuie sa te temi. Spune-le foarte linistita sa te dea in judecata.......:D
Sigur n-o s-o faca ptr ca isi dau seama si ei ca nu mai au ce face.
Mult succes!
Multumesc!;)