Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... continuarea activitatii dupa pensionare la firma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

continuarea activitatii dupa pensionare la firma privata

In cazul unui angajat care a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta, este obligatorie incetarea CIM la data pensionarii si incheierea unui nou CIM daca angajatorul privat este de acord cu continuarea activitatii?
La data comunicării deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, pensionare anticipată, pensionare anticipată parţială sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, contractul individual de muncă al acestuia încetează de drept. Pentru a evita situaţiile conflictuale este de preferat ca decizia de pensionare să fie comunicată deopotrivă angajatului şi angajatorului.
Salariatul pensionat pentru limită de vârstă sau pentru invaliditate de gradul III, îşi poate continua raporturile de muncă şi după comunicarea deciziei de pensionare, dar pentru acest lucru este necesară încheierea unui nou contract individual de muncă.
Dana Flondor a scris:

In cazul unui angajat care a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta, este obligatorie incetarea CIM la data pensionarii si incheierea unui nou CIM daca angajatorul privat este de acord cu continuarea activitatii?

Potrivit art.41 alin.5 din Legea nr.19/2000, asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului, in conditiile legii.
Pe cale de consecinţă, persoanele care au acordul angajatorului pot continua activitatea în baza aceluiaşi contract individual de muncă.
freeelis a scris:

Dana Flondor a scris:

In cazul unui angajat care a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta, este obligatorie incetarea CIM la data pensionarii si incheierea unui nou CIM daca angajatorul privat este de acord cu continuarea activitatii?

Potrivit art.41 alin.5 din Legea nr.19/2000, asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului, in conditiile legii.
Pe cale de consecinţă, persoanele care au acordul angajatorului pot continua activitatea în baza aceluiaşi contract individual de muncă.

Se poate continua activitatea in baza aceluiasi contract cu acordul angajatorului, pana la sosirea deciziei ...pt.acest lucru care sunt formalitatile?
Se face o cerere catre angajator?
Se inregistreaza la ITM?
Prin cererea de solicitarea a iesirii la pensie se putea solicita si continuarea activitatii in baza aceluiasi contract ... Aceasta cerere nu se depune la ITM:
freeelis a scris:

Prin cererea de solicitarea a iesirii la pensie se putea solicita si continuarea in baza aceluiasi contract ... Aceasta cerere nu se depune la ITM:

Deja si-a facut cererea de solicitare pensionare, dosarul a fost depus la casa de pensii iar contractul ar trebui sa inceteze pe 11.11.2010 (data la care intruneste conditiile de pensionare)....in acest caz poate sa mai solicite continuarea activitatii in baza aceluiasi contract printr-o alta cerere?
multumesc f. mult!