avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Transport : Facturare Turcia-Romania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Transport : Facturare Turcia-Romania

Buna ziua,
Suntem o casa de expeditii nou infiintata si ne confruntam cu urmatoarele situatii:
1. Marfa se incarca din Romania, serviciile de transport sunt efectuate de o societate din Turcia unde va si livra marfa.
2. Marfa se incarca din Romania, serviciile de transport sunt efectuate de o societate din Republica Moldova care va livra marfa in Turcia.

Intrebarea pentru ambele situatii: CUM VOR FACTURA CEI DIN TURCIA, RESPECTIV, REP. MOLDOVA CATRE NOI? CU SAU FARA TVA?

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 9 Septembrie 2010
andreea_nichiteanu, utilizator
Cel mai recent răspuns: andreea_nichiteanu , utilizator 13:25, 14 Septembrie 2010
fara tva, in ambele conditii.

cine este beneficiarul transportului, de fapt?
Beneficiarul transportului este o societate din Romania-Calarasi, noi fiind intermediari intre cele doua societati.
veti factura tot fara tva catre firma din calarasi, fiind vorba de un transport aferent unui export de marfa.
Multumesc foarte mult!
Revin asupra aceluiasi subiect mentionand faptul ca noi, ca si casa de expeditii, facturam doar valoarea transportului, independent de valoarea marfii.

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva transport oltului oltului Speta Ruta : China – Frankfurt (Germania) – Timisoara (Romania) Transbordare marfa : Frankfurth (Germania) Declaratie vamala : deschisa in China / ... (vezi toată discuția)
Tva catre casa de expedii republica moldova me.elena me.elena Buna ziua Am si eu urmatoarea speta : cum se intocmeste factura de o casa de expeditii din Romania care a efectuat un transport de marfa pe ruta ... (vezi toată discuția)
Facutrare cu sau fara tva prestare servicii beneficiar strain cornel_t12 cornel_t12 Buna ziua, Vreau sa stiu daca facturez CU sau FARA TVA in urmatoarele conditii: - Este vorba de prestare servicii, nu de vanzare de bunuri. Prestatorul, SRL ... (vezi toată discuția)