Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Transport : Facturare Turcia-Romania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Transport : Facturare Turcia-Romania

Buna ziua,
Suntem o casa de expeditii nou infiintata si ne confruntam cu urmatoarele situatii:
1. Marfa se incarca din Romania, serviciile de transport sunt efectuate de o societate din Turcia unde va si livra marfa.
2. Marfa se incarca din Romania, serviciile de transport sunt efectuate de o societate din Republica Moldova care va livra marfa in Turcia.

Intrebarea pentru ambele situatii: CUM VOR FACTURA CEI DIN TURCIA, RESPECTIV, REP. MOLDOVA CATRE NOI? CU SAU FARA TVA?

Multumesc anticipat!
andreea_nichiteanu, utilizator
fara tva, in ambele conditii.

cine este beneficiarul transportului, de fapt?
Beneficiarul transportului este o societate din Romania-Calarasi, noi fiind intermediari intre cele doua societati.
veti factura tot fara tva catre firma din calarasi, fiind vorba de un transport aferent unui export de marfa.
Multumesc foarte mult!
Revin asupra aceluiasi subiect mentionand faptul ca noi, ca si casa de expeditii, facturam doar valoarea transportului, independent de valoarea marfii.

Multumesc!