Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune neinregistrata la Registru Comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune neinregistrata la Registru Comertului

Buna Ziua,
In urma cu 6 ani am facut un act de cesiune parti sociale la un SRL catre asociatul meu de atunci, actul fiind inregistrat la un notar, nu si la ORC, cel care a preluat PS recunoscandu-si calitatea de acociat unic.
Anul acesta firma a intrat in lichidare cf lg 85/2006 iar lichidatorul, firma avand niste datorii la stat.
As dori sa stiu daca actul de cesiune ma absolva de raspundere pentru activitatea ulterioara a firmei.
Articoulul 138 este invocat in dosar, nu prea pricep de ce, probabil ca este un obicei acesta indiferent de cuantumul datoriilor.
Cesiunea fiind facuta acum 6 ani, chiar daca s-ar fi putut stabili o vina, dupa cum ati citat din articolul 139 se prescrie dupa 3 ani. Procesul a fost declansat de catre lichidator anul acesta.