avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de gradul 3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de gradul 3

Buna.Ma numesc Manea Petru Iulian ,sunt din Hunedoara si in prezent lucrez la jumatate de norma la primaria Hunedoara in departamentul de la Gr.Zoologica .Prin urmare as dori sa aflu unele raspunsuri de care sunt grefat sau rau intentionati cei de la serviciul salarizare.
1.care este salarul unui muncitor incadrat la jumatate de norma cu pensie de boala .
2.cate zile de concediu are o persoana cu grad de invaliditate.
3.ce prevederi sunt in codul muncii (nu am drepturi la fel ca un angajat cu norma intreaga sau ce beneficii am eu daca in urma cu 4 ani am fost angajat al "s.c.siderurgica"si lucram la 4 ore dar nu eram discriminat si aveam salariul la fel ca un angajat cu norma intreaga,acum sunt profund dezamagit de aceasta hotie pe fata ,de autoritatile competente spunand ca nu am dreptul la un trai decent.
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:15, 14 Noiembrie 2007

1.salariul unui muncitor incadrat cu jumatate de norma e jumatate din salariul unui muncitor cu norma intreaga.
2.nr. de zile de concediu de odihna aveti la fel ca cei cu norma intreaga ( nu are legatura cu gradul de invaliditate, decat daca prezentati si un certificat de incadrare intr-un grad de handicap)
3.aveti aceleasi drepturi ca orice salariat, insa salariul nu poate fi egal cu al unui muncitor angajat pe acelasi post dar cu norma intreaga (asta ar fi discriminare, nu? ;)
Ultima modificare: Miercuri, 14 Noiembrie 2007
tana, utilizator
blondu3000 a scris:

Buna.Ma numesc Manea Petru Iulian ,sunt din Hunedoara si in prezent lucrez la jumatate de norma la primaria Hunedoara in departamentul de la Gr.Zoologica .Prin urmare as dori sa aflu unele raspunsuri de care sunt grefat sau rau intentionati cei de la serviciul salarizare.
1.care este salarul unui muncitor incadrat la jumatate de norma cu pensie de boala .
2.cate zile de concediu are o persoana cu grad de invaliditate.
3.ce prevederi sunt in codul muncii (nu am drepturi la fel ca un angajat cu norma intreaga sau ce beneficii am eu daca in urma cu 4 ani am fost angajat al "s.c.siderurgica"si lucram la 4 ore dar nu eram discriminat si aveam salariul la fel ca un angajat cu norma intreaga,acum sunt profund dezamagit de aceasta hotie pe fata ,de autoritatile competente spunand ca nu am dreptul la un trai decent.
va multumesc.


1.salariul unui muncitor incadrat cu jumatate de norma e jumatate din salariul unui muncitor cu norma intreaga.
2.nr. de zile de concediu de odihna aveti la fel ca cei cu norma intreaga ( nu are legatura cu gradul de invaliditate, decat daca prezentati si un certificat de incadrare intr-un grad de handicap)
3.aveti aceleasi drepturi ca orice salariat, insa salariul nu poate fi egal cu al unui muncitor angajat pe acelasi post dar cu norma intreaga (asta ar fi discriminare, nu? ;)
Pensionarii cu pensie de invaliditate de gradul III au dreptul de a munci doar 4 ore/zi.
Nu este discriminare faptul ca sunteti platit cu salariul corespunzator timpului lucrat si nu pentru cel cu norma intreaga.
Salariile sunt negociabile, asadar angajatorii pot stabili ce salariul ii va acorda angajatului numai cu respectarea salariului minim brut pe tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat concediu legal ? liniuta liniuta Dupa parerea voastra cat concediu legal anual are dreptul p persoana angajata cu contract partial de munca (4 ore) incadrata cu grad invaliditate 3 , daca ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna pentru angajat in cazul a 2 contracte de munca elisa_2000 elisa_2000 Buna ziua O lamurire va rog. In cazul in care am angajat pe norma de 4 ore/zi, iar angajatul mai are un contract de munca la alta institutie cu program de 8 ... (vezi toată discuția)
O persoana care lucreaza cu timp partial - 4 ore/zi are dreptul la un numãr de zile de concediu de odihna redus la jumatate fata de cei care lucreaza cu norma intreaga - 8 ore/zi? blondu3000 blondu3000 O persoana care lucreaza cu timp partial - 4 ore/zi are dreptul la un număr de zile de concediu de odihna redus la jumatate fata de cei care lucreaza cu norma ... (vezi toată discuția)