Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O persoana care lucreaza cu timp partial - 4 ore/zi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O persoana care lucreaza cu timp partial - 4 ore/zi are dreptul la un numãr de zile de concediu de odihna redus la jumatate fata de cei care lucreaza cu norma intreaga - 8 ore/zi?

O persoana care lucreaza cu timp partial - 4 ore/zi are dreptul la un număr de zile de concediu de odihna redus la jumatate fata de cei care lucreaza cu norma intreaga - 8 ore/zi? Plus alte drepturi ce revin ca persoana incadrata la jumatate de norma si gradul 3 de invaliditate.Va rog ca in temeiul legilor care sunt in vigoare,articolele si aliniatele sa imi fie aduse spre cunostinta,in termen cat mai scurt.Multumesc
Concediul de odihna se acorda integral ( ziua de CO se considera a fi de 4 ore, nu de 8, deci....aveti acelasi nr de zile ca un salariat cu norma intreaga).
In rest....:
Codul Muncii : Art. 103. - (1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

tana, utilizator