avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat concediu legal ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat concediu legal ?

Dupa parerea voastra cat concediu legal anual are dreptul p persoana angajata cu contract partial de munca (4 ore) incadrata cu grad invaliditate 3 , daca concediul pt. o persoana cu norma intreaga este de 21 zile ?
Cel mai recent răspuns: Spiridush , utilizator 12:41, 20 Februarie 2008
Concediul este acelasi indiferent de norma de lucru.
tot in legatura cu acest subiect:

Am fost angajat in 2005 cu norma partiala (4 ore) si mi s-a spus ca am dreptul la concediu doar 11 zile/an, cei cu norma intreaga aveau 21 zile. Ulterior am trect la norma intreaga, insa in acea perioada am beneficiat doar de 11 zile de concediu.

As dori sa stiu daca a fost legal in acel moment si daca nu, se pot recupera acele zile?
Are dreptul la acelasi numar de zile de concediu de odihna ca si persoana care lucreaza norma intreaga.
Diferenta este de plata.
In cazul in care persoana are un grad de invaliditate, dovedit printr-un certificat de incadrare in grad de handicap, atunci aceasta beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de 3 zile, iar in cazul nevazatorilor de 6 zile. (art. 57 alin . 1 Contractul colectiv de munca).

Prin urmare, concediul de odihna de care beneficiaza persoana in cauza este de 24 zile / an.

Pentru liviua:
A fost ilegal, din aceleasi motive prezentate mai sus.
Nu mai puteti recupera acele zile.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2008
Spiridush, utilizator
legat de concediu vin si eu cu o rugaminte!
imi poate spune cineva cum se majoreaja treptat numarul de zile de concediu in functie de vechime?
multumesc mult!
o zi buna!
Legislatia nu prevede o crestere a numarului de zile de concediu in functie de vechime.
Totul este in functie de ceea ce ati negociat cu angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna pt.pensionari in activitate valih valih Un profesor pensionar din invatamantul preuniversitar poate beneficia de concediul de odihna si cum se calculeaza? Deasemenea o educatoare care a lucrat in ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna marleen7019 marleen7019 Buna ziua, Am 10 ani vechime in munca, lucrez la un Dispecerat sisteme alarma, si as dori sa stiu la cate zile pe an am dreptul pentru CONCEDIUL de ODIHNA, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu de odihnă 1/2 normă Jolan.Tamas Jolan.Tamas Indemnizatie concediu de odihnă 1/2 normă Cum se calculeaza indemnizatia de CO în cazul unui functionar public , care este încadrat cu 1/2 normă ( este ... (vezi toată discuția)