Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat concediu legal ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat concediu legal ?

Dupa parerea voastra cat concediu legal anual are dreptul p persoana angajata cu contract partial de munca (4 ore) incadrata cu grad invaliditate 3 , daca concediul pt. o persoana cu norma intreaga este de 21 zile ?
Concediul este acelasi indiferent de norma de lucru.
tot in legatura cu acest subiect:

Am fost angajat in 2005 cu norma partiala (4 ore) si mi s-a spus ca am dreptul la concediu doar 11 zile/an, cei cu norma intreaga aveau 21 zile. Ulterior am trect la norma intreaga, insa in acea perioada am beneficiat doar de 11 zile de concediu.

As dori sa stiu daca a fost legal in acel moment si daca nu, se pot recupera acele zile?
Are dreptul la acelasi numar de zile de concediu de odihna ca si persoana care lucreaza norma intreaga.
Diferenta este de plata.
In cazul in care persoana are un grad de invaliditate, dovedit printr-un certificat de incadrare in grad de handicap, atunci aceasta beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de 3 zile, iar in cazul nevazatorilor de 6 zile. (art. 57 alin . 1 Contractul colectiv de munca).

Prin urmare, concediul de odihna de care beneficiaza persoana in cauza este de 24 zile / an.

Pentru liviua:
A fost ilegal, din aceleasi motive prezentate mai sus.
Nu mai puteti recupera acele zile.
Spiridush, utilizator
legat de concediu vin si eu cu o rugaminte!
imi poate spune cineva cum se majoreaja treptat numarul de zile de concediu in functie de vechime?
multumesc mult!
o zi buna!
Legislatia nu prevede o crestere a numarului de zile de concediu in functie de vechime.
Totul este in functie de ceea ce ati negociat cu angajatorul.