Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vreau sa ma pensionez
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vreau sa ma pensionez

buna seara!.as dori sa ma pensionez anticipat.am 47 de ani,am 14 ani vechime.am urmatoarele probleme,artroza piciorul drept ,astm bronsic ,probleme de vedere de aproape si de distanta,am suferit o operatie de hernie inghinala.am dreptul sau nu?.in prezent sunt in somaj.va multumesc
Pensiile anticipate au fost stopate de art. 10 din legea 118/2010; in plus, chiar daca nu erau stopate, va puteati inscrie cu 5 ani inainte de implinirea varstei standard.
Poate va incadrati pentru pensia pentru perderea capacitatii de munca (pensia de invaliditate).
Afectiunile nu au legatura cu acordarea pensiei anticipate partiale. Daca sunteti barbat, puteti beneficia de pensie anticipata partiala daca indepliniti, cumulativ, doua conditii: ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si aveti varsta de 60 de ani. Dvs. nu indepliniti aceste conditii.