avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare carnet de munca

Buna ziua!
Cum poate fi recuperat un carnet de munca daca firma a dat faliment si nu mai poate fi contactata. Mentionez ca de la ITM mi-au spus ca nu au carnetul de munca acesta fiind la angajator.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: nicoleta.23 , utilizator 14:18, 10 Septembrie 2010
1. Daca firma era de stat a depus arhiva la Arhivele Nationale din judetul unde avea sediul.
2. Daca era firma privata a depus arhiva la ITM din acelasi judet.
3. Contactati lichidatorul judiciar care se ocupa de administrarea firmei si care va poate ajuta.
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am întâlnit cazuri în care Carnetele de muncă (de la fostele SC cu capital privat), au fost predate la Arhivele naţionale, care la rândul lor le-au predat spre păstrare unor arhivari privaţi, dacă se poate spune şi aşa, spre ex în jud. Constanţa.
De la ITM ni s-a raspuns ca le-a ridicat angajatorul, iar angajatorul nu mai este de gasit.
1. Nu exista sa nu fie de gasit nimeni din partea firmei angajatoare
2. Incercati la Registrul Oficiului Comertului si vedeti cine administreaza firma in faliment si luati legatura cu aceasta persoana.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neinscrierea grupei a ii-a de muncã in carnetul de munca si sanse la cedo kissjencike kissjencike Buna seara Ma numesc Jeno Kiss sunt din Sf Gheorghe jud Covasna si am 59 de ani.Problema mea e legata de faptul ca angajatorul nu a facut mentiune in cartea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua revin iar pe comunitatea avocatnet.ro, dupa un lung ... zalu zalu buna ziua revin iar pe comunitatea avocatnet.ro, dupa un lung proces anevoios si stufos si cu taxe platite la posta romana , cereri depuse peste tot la toate ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grupa a 2-a de munca viobarbu viobarbu Bunicul meu doreste sa obtina incadrarea in grupa a 2-a de munca pentru perioada 1963-1991 in care a lucrat la IAS Mangalia. Cei de la casa de pensii i-au spus ... (vezi toată discuția)