Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare carnet de munca

Buna ziua!
Cum poate fi recuperat un carnet de munca daca firma a dat faliment si nu mai poate fi contactata. Mentionez ca de la ITM mi-au spus ca nu au carnetul de munca acesta fiind la angajator.
Multumesc.
1. Daca firma era de stat a depus arhiva la Arhivele Nationale din judetul unde avea sediul.
2. Daca era firma privata a depus arhiva la ITM din acelasi judet.
3. Contactati lichidatorul judiciar care se ocupa de administrarea firmei si care va poate ajuta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am întâlnit cazuri în care Carnetele de muncă (de la fostele SC cu capital privat), au fost predate la Arhivele naţionale, care la rândul lor le-au predat spre păstrare unor arhivari privaţi, dacă se poate spune şi aşa, spre ex în jud. Constanţa.
De la ITM ni s-a raspuns ca le-a ridicat angajatorul, iar angajatorul nu mai este de gasit.
1. Nu exista sa nu fie de gasit nimeni din partea firmei angajatoare
2. Incercati la Registrul Oficiului Comertului si vedeti cine administreaza firma in faliment si luati legatura cu aceasta persoana.
Multumesc!