Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Storno factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Storno factura

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema. Mi s-a facut o factura proforma din China pe care am achitat-o prin transfer bancar. Din pacate a aparut o confuzie legat de carateristicile thenice ale produselor platitie si am stabilit ca in locul produselor care apareau pe facturaproforma sa mi se livreze altele, dar de valoare mai mare. Intrebarea mea ar fi cum trebuie stornata prima factura si cum trebuie sa arate noua factura astfel incat sa pot plati doar diferenta de la prima si sa nu am probleme la vama cand vor ajunge produsele.

Multumesc anticipat!
Mi s-a facut o factura proforma

Avand in vedere ca este factura proforma, se poate emite alta factura proforma cu detaliile corecte si achitati diferenta. Importanta este factura finala (invoice) , cea care, probabil , va va parveni odata cu marfa.
O zi buna!
Multumesc de raspuns!

Nu este necesar ca pe noua factura proforma sa apara cu minus toate produsele de pe prima proforma astfel incat sa apara la total doar diferenta de plata. Altfel cum justific platile?
factura proforma nu este considerata document justificativ in contabilitate
Platile pot fi considerate sume achitate in avans, in lipsa facturii originale, definitive .
Multumesc de raspuns si dumneavoastra.

Singura problema atunci ar fi la banca unde nu pot face plata decat in baza unei facturi. Mi se va accepta sa platesc o suma mai mica decat va fi trecut pe noua proforma, respectiv doar aceea diferenta fata de prima?
cred ca nu vor fi probleme cu dpve ; puteti face mentiunea in formular la rubrica "facturi" ca reprezinta plata prin diferenta