avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... etape modificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

etape modificare titlu de proprietate

- care sunt etapele de modificare a unui titlu de proprietate gresit ( e gresit nr. unei parcele ) in instanta?
- care este taxa de modificare?( este extravilan )
- este mai bine sa se anuleze si sa se reia procedura de la capat ca pentru un titlu nou?
-cine anuleaza un titlu?
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 16:51, 10 Septembrie 2010
1. actiunea este scutita de taxa de timbru si se introduce impotriva comisiei locale si judetene de fond funciar, precum si OCPI;
2. se introduce actiunea la instanta in a carei raza de competenta se afla localitatea unde e situat terenul;
3. la actiune se ataseaza documente justificative (copie TP, planuri parcelare, referate ale comisiei locale de fond funciar, etc);
4. pe baza hotararii pronuntate de instanta, comisia judeteana impreuna cu OCPI-ul vor corecta TP in cauza (se va efectua corectura asupra TP original, cu aplicarea stampilelor si semnaturilor aferente).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune rectificare titlu de proprietate dumifilote dumifilote In urma respingerii documentatiei cadastrale pentru o parcela, pe motiv ca indicativul cadastral din TP nu coincide cu cel din evidentele OCPI am depus in ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate gresit valentinna valentinna Buna ziua,va rog sa ma ajutati intr o problema legata de titlu de proprietate., emis pentru trei frati.Doi dintre noi am incercat aum un an sa facem cadastru ... (vezi toată discuția)
Rectificare titlu de proprietate Mihaelaancapurdea Mihaelaancapurdea Buna seara, Am si eu o problema cu un titlu de proprietate la care am descoperit o gresala in sensul ca este trecuta gresit numarul tarlalei. Imi puteti ... (vezi toată discuția)