Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... etape modificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

etape modificare titlu de proprietate

- care sunt etapele de modificare a unui titlu de proprietate gresit ( e gresit nr. unei parcele ) in instanta?
- care este taxa de modificare?( este extravilan )
- este mai bine sa se anuleze si sa se reia procedura de la capat ca pentru un titlu nou?
-cine anuleaza un titlu?
1. actiunea este scutita de taxa de timbru si se introduce impotriva comisiei locale si judetene de fond funciar, precum si OCPI;
2. se introduce actiunea la instanta in a carei raza de competenta se afla localitatea unde e situat terenul;
3. la actiune se ataseaza documente justificative (copie TP, planuri parcelare, referate ale comisiei locale de fond funciar, etc);
4. pe baza hotararii pronuntate de instanta, comisia judeteana impreuna cu OCPI-ul vor corecta TP in cauza (se va efectua corectura asupra TP original, cu aplicarea stampilelor si semnaturilor aferente).