Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scoatere posturi la concurs-bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scoatere posturi la concurs-bugetari

imi poate cineva spune care este procedura scoaterii posturilor la concurs pentru institutiile bugetare. adica : daca este legal pina la 31 dec. a.c. care sunt termenele, cu cit timp inainte trebuie anuntat, etc.
multumesc
Depinde despre ce categorie de bugetari vorbim.
1 post scos la concurs la fiecare 7 posturi vacantate ulterior intrarii in vigoare a OG 34/2009 (parca 10 aprilie). Nu prea mai exista acte normative care sa prevada procedura de concurs (a avut grija dl. Boc sa le abroge cam pe toate)...asa ca daca nu e vorba cumva de functionari publici, va trebui sa intocmiti un regulament de organizare si desfasurare a concursurilor la nivelul institutiei, aprobat de conducatorul acesteia si sa-i dati drumul la treaba:D
LEGE-CADRU nr. 330 din 5 noiembrie 2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice

ANEXA I - REGLEMENTÃRI specifice personalului încadrat pe bază de contract individual de muncă - personal contractual din administraţia publică
ART. 7 (1) Ocuparea unui post vacant sau temporar vacant, existent în statul de funcţii, în cazul personalului contractual, se face prin concurs sau examen, pe baza criteriilor de selecţie stabilite prin regulament de către ordonatorul principal de credite, în raport cu cerinţele postului.
ART. 8 (6) Stabilirea concretă a criteriilor de evaluare a performanţelor profesionale individuale, în cazul avansării sau ocupării unui post vacant, se face prin hotărâri ale Guvernului, iniţiate de fiecare ordonator principal de credite.

ANEXA II - REGLEMENTÃRI specifice personalului contractual din unităţile bugetare subordonate autorităţilor administraţiei publice
ART. 12 Angajarea, promovarea şi avansarea personalului contractual pe funcţii, grade sau trepte profesionale şi gradaţii se fac potrivit prevederilor din statute sau alte reglementări proprii sau, în cazul în care nu există o reglementare proprie, se aplică prevederile art. 7 şi 8 din anexa nr. I.

Kyandra, apropos de recomandarea dvs. :(

Am intocmit un regulament pentru organizarea concursului de recrutare pentru toate categoriile de personal contractual si l-am inaintat ordonatorului principal de credite, care nu l-a aprobat, "motivand..." cu textul art. 8 alin. (6) din anexa 1 de la Legea nr. 330/2009.

Atunci, invocand exceptia de la regula - prevazuta de art. 12 din anexa nr. II din Legea nr. 330/2009, am trimis o adresa la ministerul muncii prin care i-am intrebat daca ne putem face reglementare proprie de concurs doar pentru angajatii salarizati conform anexei nr. 2

Raspunsul...?
In ce tara traim?...
Romania?...
Atunci ati ghicit ca nu se poate:O, invocandu-se din nou art. 8 alin. (6)#-o din anexa 1 de la Legea nr. 330/2009:(...

Concluzia?
Chiar daca teoretic s-ar fi putut organiza concurs pentru 15% din functiile contractuale vacantate din aprilie 2009,este imposibil datorita faptului ca "legiuitorii bine intentionati..." au abrogat vechea procedura de concurs/promovare si au impus prin "mult asteptata lege unica" obligatia ca fiecare ordonator principal de credite sa "initieze" propriile criterii/regulamente.
Exista cineva cu capacitate de discernamant (chiar si diminuata...) care isi poate imagina ca se vor emite mii de hotarari de guvern pentru fiecare ordonator principal de credite pentru rezolvarea acestei probleme?...
CONCLUZIA:
Reforma in administratie = reduceri de posturi, imposibilitatea de a ocupa chiar si 1/7 posturi vacantate, imposibilitatea promovarii/avansarii personalului contractual, acordarea "cu marinimie" a salariului de 600 brut pentru atatia angajati "doar" pana la 31.12.2010, desi proiectul noii... legi de salarizare (inca una?...) ia in calcul doar salariile diminuate cu 25%..:angry:
Evident ca rezultatele vor fi pe masura acestor masuri...:slap:
Cine stie ce acte legislative vor emite anul viitor pentru "accelerarea masurilor de austeritate"?...:hammer:
Tanjiani, utilizator
Asta-i Romania! Suntem tari la teorie, dar practica ne omoara!! Tare sunt curioasa cum vom evalua personalul contractual anul acesta, ca de promovari nici nu prea poate fi vorba...
Kyandra a scris:

Asta-i Romania! Suntem tari la teorie, dar practica ne omoara!! Tare sunt curioasa cum vom evalua personalul contractual anul acesta, ca de promovari nici nu prea poate fi vorba...

Referitor la evaluarea performantelor profesionale anuale, consider ca fiecare institutie poate sa isi stabileasca o procedura si criterii de evaluare, pentru ca art. 8 alin. (6) se refera doar la criteriile in cazul avansării sau ocupării unui post vacant...#-o
Singura restrictie este obligativitatea folosirii calificativelor de la 8 alin. (5) care sunt aceleasi cu cele de la functionarii publici:

H.G. nr. 611/ 2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici

ART. 117
Calificativul final al evaluării se stabileşte pe baza notei finale, după cum urmează:
a) între 1,00-2,00 - nesatisfăcător;
b) între 2,01-3,50 - satisfăcător;
c) între 3,5 -4,50 - bine;
d) între 4,51-5,00 - foarte bine.