Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scoatere posturi la concurs-bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scoatere posturi la concurs-bugetari

imi poate cineva spune care este procedura scoaterii posturilor la concurs pentru institutiile bugetare. adica : daca este legal pina la 31 dec. a.c. care sunt termenele, cu cit timp inainte trebuie anuntat, etc.
multumesc
intrebare: in acest moment se poate organiza concurs de angajare - contractual in primarie?
Prin coroborarea celor 2 acte rezulta:
- prevederile art. 22 din O.U.G. 34/2009 sunt in vigoare ( ..., ocuparea unui procent maxim de 15% din totalul posturilor ce se vor vacanta,......)
- dupa reducerea posturilor conform O.U.G. 63/2010 in noua organigrama exista 1 post vacant inspector specialitate - personal contractual
la data aplicarii O.U.G. 34/2009 erau 600 posturi, iar acum in noua structura sunt 250 posturi din care 1 vacant pentru care va cer parerea daca se poate organiza concurs de ocupare
Da, daca dupa aprilie 2009 s-au vacantat 7 posturi intre care si cel de inspector de specialitate.
pai exact de asta ma incurca: postul de inspector a fost infiintat in ianuarie 2010, iar dupa aplicarea O.U.G. 63/2010, a ramas singurul vacant.
Exista mai multe interpretari: ca nu se mai aplica prevederile art. 22 din O.U.G. 34/2009 deoarece din aprilie 2009, oricum O.U.G. 63/2010 a redus drastic numarul de posturi de la 600 la 250 ( din care 200 erau ocupate), dar totodata acestea nu mai exista in noua organigrama, nici macar vacante
Singura posiblitate (trasa de par#-o) daca ati sustine ca limita de 15% nu se aplica posturilor nou infiintate cum e al dvs. ci doar a celor existente si vacantate dupa aceea.