Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum fac daca sunt platitor de tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum fac daca sunt platitor de tva?

Buna ziua,

Daca v-ati mai confruntat cu o situatie asemanatoare, ma puteti lamuri si pe mine?

Sunt o societate comerciala platitoare de tva care in curand isi va mai adauga un cod caen privind activitatea de sanatate umana, mai concret va factura servicii medicale pentru care conf. CF nu se percepe tva.

Intrebare: Pot factura fara tva? Trebuie sa mai instiintez AFP ca voi factura fara tva? Nu pot pe aceeasi firma care este platitoare de tva sa am un cod caen secundar(8690) pe care sa facturez fara tva?

Multumesc pentru orice raspuns!
Cristina Vasile, utilizator
veti factura serviciile medicale fara tva, fara nici o instiintare.
nu veti deduce tva aferenta achizitiilor de bunuri si servicii destinate activitatii medicale.
sau daca utilizati un bun/serviciu atat pentru activitatea care da drept de deducere cat si pentru cea care nu da drept de deducere, veti aplica pro-rata.
Multumesc pentru raspuns!

Achizitia serviciilor destinate serviciilor medicale se va face din Italia, deci intracomunitar, cu tva-ul lor. Eu, aici voi factura fara tva. Sa inteleg ca nu este necesar sa infiintez alta firma cu acel cod caen(8690)?
nu este necesar sa infiintati alta firma.
pentru a putea derula operatiuni intracomunitare trebuie sa va inscrieti in registrul operatorilor intracomunitari.
firma din italia va factura fara tva, iar dvs. veti plati tva aferenta in romania.
4426 = 4427
si ulterior 6xx = % 401,4426
intrucat nu aveti drept de deducere a taxei aferente serviciilor medicale