Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie asistent social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie asistent social

Buna ziua! As dori sa fiu lamurita intr-o privinta: matusa mea are dreptul la indemnizatie asistent social (primeste pensie de handicap-certificat permanent, nu mai retin exact ce grad), dar primaria comunei refuza sa mai acorde acest drept din luna, pe motiv ca nu are fonduri.Este in drept sa suspende acest ajutor banesc primaria?De unde vin acesti bani?Si daca refuzul nu este justificat, ce ar trebui sa facem?Va multumesc!
In cazul in care matusa are dreptul la insotitor prin acel certificat de handicap, si nu are angajat un asistent personal, legea 448/2006 ii confera dreptul la o indemnizatie care, in conditiile actuale, este in cuantum de 471 RON net. Aceste fonduri provin de la bugetul local, asa ca daca primaria nu are bani...#-o
Multumesc frumos pt. raspuns!Si daca aceste fonduri provin de la bugetul local, iar acesta nu le are, inteleg sa se amane achitarea indemnizatiilor. Dar poate aceasta autoritate locala sa refuze sa le mai achite?Adica sa refuze un drept recunoscut de lege? Multumesc inca o data!
Daca toate actele sunt in regula, nu poate refuza emiterea dispozitiei de acordare a indemnizatiei...Cand vor fi acestea platite... din moment ce sunt primarii care nu platesc salariile cu lunile, va dati si dvs. seama.
Poate ar fi mai bine ca bunica sa-si gaseasca un asistent personal pe care sa-l angajeze; salariile acestora sunt platite de catre agentia judeteana de prestatii sociale.
Va multumesc:)!Probabil angajarea unui asistent este solutia ideala.Cui ar trebui sa se adreseze in acest sens?:-/
Interventie moderator:
:rtfm:
elena.s.:
1. Ati deschis un nou topic pentru aceeasi problema pentru care ati deschis un topic anterior, ceea ce nu prea e corect.
2. Acum noi ar trebui sa reluam toate raspunsurile date pe celalalt topic?
3. Noi nu vom avea continuitate in raspunsuri iar dvs. nu veti intelege nimic.

elena.s. a scris:
Buna ziua! Revin acum cu o intrebare la care nu am fost p deplin lamurita, anume: matusa mea,persoana cu handicap (certificat permanent, parca grad I, nu mai retin sigur), primea pana d curand-ultima prin luna iunie- indemnizatie d insotitor. Dar cum primaria nu mai are fonduri, nu a mai beneficiat d acest drept. Inrebarea mea este:isi poate angaja asistent personal?Cui trebuie sa i se adreseze (directia care se ocupa de comisii i-a spus ca nu se fac astfel de angajari si ca trebuie sa astepte doar indemnizatia de la primarie)?Va multumesc!

Adresati-va Agentiei Judetene de Prestatii Sociale (fosta Directie de Munca si Protectie Sociala).