avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare si terenul agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare si terenul agricol

Dupa vanzare cumparare am ramas cu pamantul - integral - suprafata arabila.
Ce trebuie sa fac pentru a deveni noul proprietar? Am titlul de proprietate pe numele tatalui, dar nu este intabulat - cred ca va fi o alta cheltuiala.
Cred ca D-na consilier Kyandra ma poate ajuta cu pasii de urmat.
Cel mai recent răspuns: Doncean , utilizator 18:04, 12 Septembrie 2010
?? Care vanzare? Daca ati cumparat, sunteti deja proprietar...:O
contract de vanzare cumparare intre tata si nepoti; s-au gandit ca sunt bun de munca si am ramas numai cu pamantul arabil extravilan si 3/8 din constructii; multumesc
Pai...cat timp tatal este in viata, poate vinde cui doreste...Abia dupa decesul dansului, daca prin aceste vanzari este incalcata rezerva succesorala a copiilor, acestia pot introduce o actiune in anularea actului, numai daca pot dovedi ca a fost, de fapt, donatie deghizata si nu adevarata vanzare (adica doar s-au facut actele, nu s-au dat efectiv si banii mentionati in ele). Un notar cred ca va poate lamuri mai bine.
Multumesc. Tata a decedat in august 2010. Dupa 7 zile de la deces am aflat de vanzare cumparare. O iau cum este. Raman cu pamantul din tarna - asa se spune la noi. Am constqatat ca nu este intabulat. Va rog.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire petrovantea12 petrovantea12 Buna, este nevoie de dezbaterea mostenirii in urmatoarea situatie: -bunicii au facut act de vanzare cumparare(imobil), nepotilor ca dupa decesul lor acestia ... (vezi toată discuția)
Mostenire CRISTIANL CRISTIANL Dupa moartea mamei, am facut succesiunea, iar apartamentul care era pe numele mamei si al tatalui, s-a impartit in modul urmator. Tatal a ramas cu jumatatea ... (vezi toată discuția)
Incalcarea rezervei succesorale teslovan florentina teslovan florentina Cum se poate dovedi incalcarea rezervei succesorale ? tatal meu facand un contract de vc cu uzufruct viager nepotului meu pe toata averea lui? Eu nu beneficiez ... (vezi toată discuția)