Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in raspundere contractuala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in raspundere contractuala

am un dosar pe rol, cu o pers. fizica, eu fiind o societate de asigurari.
Nu i s-a platit dosarul de dauna petru ca nu indeplinea o conditiie casco.
ne-a dat in judecata, notificandu-ne in prealabil ca in termen de 5 zile sa platim suma solicitata.
Am formulat exceptialipsei procedurii prealabile, iar judecatorul a respins-o pe motiv ca se considera ca a fost indeplinita, datorita faptului ca ca reclamantul a venit la societate si ne-a cetut plata dosarului.
Vi se pare legala aceasta solutionare?
da, este legala intrucat v-a notificat.daca sunteti nemultumit de solutia instantei puteti exercita calea de atac.
Nu este legala,chiar daca judecatorul a zis ca o notificare tine loc de conciliere(prevazuta de art.720.c.pr.civ.)
Pe de alta parte,indeplinirea procedurii ar fi o pierdere de timp.Inteleg ca nu aveti intentia de a despagubi.Pana la urma,exista un proces in care puteti face dovada ca refuzul este intemeiat.