avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in raspundere contractuala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in raspundere contractuala

am un dosar pe rol, cu o pers. fizica, eu fiind o societate de asigurari.
Nu i s-a platit dosarul de dauna petru ca nu indeplinea o conditiie casco.
ne-a dat in judecata, notificandu-ne in prealabil ca in termen de 5 zile sa platim suma solicitata.
Am formulat exceptialipsei procedurii prealabile, iar judecatorul a respins-o pe motiv ca se considera ca a fost indeplinita, datorita faptului ca ca reclamantul a venit la societate si ne-a cetut plata dosarului.
Vi se pare legala aceasta solutionare?
Cel mai recent răspuns: floare _de_ colt , utilizator 21:56, 12 Septembrie 2010
da, este legala intrucat v-a notificat.daca sunteti nemultumit de solutia instantei puteti exercita calea de atac.
Nu este legala,chiar daca judecatorul a zis ca o notificare tine loc de conciliere(prevazuta de art.720.c.pr.civ.)
Pe de alta parte,indeplinirea procedurii ar fi o pierdere de timp.Inteleg ca nu aveti intentia de a despagubi.Pana la urma,exista un proces in care puteti face dovada ca refuzul este intemeiat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata echivalent procedura prealabila concielere directa ? dumitru2000 dumitru2000 X asociat are de recuperat dividende de la societatea Z. Z nu vrea sa le plateasca. Daca X introduce o cerere de emiterea somatie de plata care este ... (vezi toată discuția)
Refuz primire corespondenta Monica H. Monica H. Buna ziua, Ce pot face pentru a recupera un debit, daca societatea debitoare refuza sa primeasca notificarea si invitatia la conciliere? In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Procedura prealabila la somatia de plata? anana67 anana67 Ati avut vreo somatie de plata respinsa pe motiv ca nu a fost indeplinita procedura concilierii directe cf 721 indice 1 C.pr.civ? Va multumesc (vezi toată discuția)