Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru 30 de zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru 30 de zile

Pe data de 4-09-2010 la ora 21.00 mi-a fost retinut permisul de conducere intr-o intersectie pe motivul ca am depasit pe linie continua asta a scris in PV.In dovada a scris ca am depasit o coloana de masini. Am si niste poze .daca se pot atasa.
Trebuie sa faceti plangere impotriva procesului-verbal, termenul limita este 20.09.2010 (intrucat 19 cade intr-o zi nelucratoare si termenul se prelungeste pana la prima zi lucratoare).
Ar fi de mare ajutor un MARTOR.

Am avut proces cu aceeasi problema si martorul m-a ajutat sa castig, fara el nu aveam nicio sansa (de preferat sa nu fie din familie, desi am avut si situatii in care martorul a fost sotia si a adimis plangerea insa e de preferat sa fie o alta pesoana).
Denisa Stanca, Avocat
Termenul de 15 zile incepe sa curga din ziua imediat urmatoare celei in care s-a aplicat sanctiunea .
Solicitati in instanta ca intimatul ( politia ) sa faca dovada savarsirii contraventiei , intrucat sarcina probei revine agentului constatator potrivit jurisprudentei C.E.D.O.
Dvs puteti depune in probatiune orice probe legale detineti in dovedirea realitatii starii de fapt .
Verificati daca din completarea procesului verbal ar rezulta si necesitatea aplicarii cauzelor de nulitate prevazute de art.16,17,34 din OG nr.2/2001 si daca este cazul solicitat ca instanta de judecata sa ia act si de aceasta exceptie
Si care este intrebarea?Trebuie sa o deducem???