Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei militare de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei militare de urmas

Unde trebuie sa depun cererea pentru recalcularea conform Legii 119/2010 a pensiei de urmas a mamei mele daca la data pensionarii tatal meu decedat in 2000 lucra in aparatul centralal Ministerului de Interne ?
Conform art. 5 din Instructiunile de aplicare a Hotărârii Guvernului nr. 735/2010 pentru recalcularea pensiilor stabilite potrivit legislației privind pensiile militare de stat " În vederea eliberării adeverințelor necesare stabilirii punctajelor medii anuale, beneficiarii formulează o cerere scrisă care cuprinde datele de identificare și datele de contact ale acestora, inclusiv cele privind adresa de domiciliu la care vor fi transmise adeverințele. Cererea scrisă se depune la:
a) structura de resurse umane din cadrul unității de la care pensionarul a fost trecut în rezervă sau direct în retragere, respectiv a încetat raporturile de serviciu sau, dacă unitatea/structura în cauză a fost desființată, la structura de resurse umane a inspectoratelor generale/similare;
b) Direcția generală management resurse umane din cadrul Ministerului Administrației și Internelor, în situația în care pensionarul a fost trecut în rezervă sau direct în retragere, respectiv a încetat raporturile de serviciu, din cadrul
unităților/structurilor care au făcut sau fac parte din aparatul central al Ministerului Administrației și Internelor, ce nu au în componență structuri de resurse umane.
Adresa Direcţiei Generale Management Resurse Umane a M.A.I. - Str. Piaţa Revoluţiei, nr. 1A, sector 1, Bucureşti; Telefon secretariat: 313.75.17