Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare de tva

Buna ziua,
avem o firma afara din tara si uneori cumparam produse fabricate in Romania.
Poate cineva ,va rog ,sa-mi spuna cum pot sa-mi recuperez tva-ul?
Multumesc!
Va exercitati dreptul de deducere in acea tara.

Succes!
Da pot sa fac asta numai ca aici tva-ul este de 4%,8%si 18% iar eu cumpar in tara cu 24%.Nu e rentabil pentru noi in aceste conditii.Un prieten ne-a spus ca am putea recupera tva-ul in Romania,dar nu stiu cum sa fac asta.
In mod normal (e regula generala) datorati TVA in tara in care consumati bunul sau serviciul respectiv (unde sunteti inregistrati fiscal), deci primiti factura de la exportatorul roman cu taxare inversa, deci fara TVA si platiti TVA de 4%, 8% sau 18% dupa caz tarii "importatoare", dupa care deduceti TVA lunar (regularizati).

Asta ar fi pe scurt, dar sunt o sumedenie de exceptii si cazuri particulare...
Multumesc de raspuns!