Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie intracomunitara

daca achizitionez o masina ( mai veche de 6 luni cu peste 6000 km )din Germania (achizitie intracomunitara)pe SC platitoare de tva ( cod caen 4511) la pretul net ......... in momentul in care o vand in tara la emiterea facturi trebuie aplicat tva-ul?
sau tva-ul il aplic la comisionul meu?
Da, trebuie aplicat TVA si acesta va fi la valoarea la care vindeti masina...
Se factureaza cu TVA la intreaga valoare a masinii, nu numai la comision. Acesta e reversul medaliei taxarii inverse in cazul achizitiilor intracomunitare.

In cazul taxarii inverse in statul membru de unde cumparati nu platiti TVA (deci valoarea bunului cumparat este fara TVA) si ca urmare nici nu deduceti TVA in Romania. In momentul vanzarii colectati TVA la intreaga valoare a bunului vandut.

Aranjamentul acesta a fost facut intre state ca sa nu mai fie nevoiti contribuabilii dintr-un stat sa alerge sa recupereze TVA din alt stat. Bineinteles ca mai sunt cazuri, dar destul de putine.
Iulian Manea a scris:

In cazul taxarii inverse in statul membru de unde cumparati nu platiti TVA (deci valoarea bunului cumparat este fara TVA) si ca urmare nici nu deduceti TVA in Romania. In momentul vanzarii colectati TVA la intreaga valoare a bunului vandut.

aici nu sunt de acord cu dvs.!

persoana impozabila inregistrata in scopuri de tva cf art. 153 isi exercita dreptul de deducere a tva aferenta achizitiilor intracomunitare, chiar daca este obligata la plata tva in romania prin taxare inversa 4426 = 4427

daca nu ar avea drept de deducere, asa cum ati afirmat dvs., inseamna ca nu ar fi obligata nici la colectarea tva aferenta vanzarii, ceea ce este fals.
dar fonduri europene nerambursabile se dau pentru SC careu au cod caen 4511 sau 4519?